SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye ile Ukrayna havayolu seferleri mutabakatı

Türkiye ile Ukrayna arasında havayolu seferlerini artıran yeni bir mutabakat zaptı imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 15.10.2016 17:59
Haber Güncellenme Tarihi: 15.10.2016 18:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye ile Ukrayna havayolu seferleri mutabakatı

Türkiye ile Ukrayna arasında 12-13 Ekim 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen müzakereler sonucunda iki ülke arasındaki sivil havacılık ilişkilerini düzenleyen yeni bir mutabakat zaptı imzalandı.

Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kesici ve Ukrayna Sivil Havacılık Otoritesi Hava Ulaşım Dairesi Başkanı Sergey Korshuk başkanlığındaki heyetler arasında gerçekleşen görüşmelere iki ülkeden sektör temsilcileri de katıldı. 

Gerçekleştirilen görüşmelerde iki ülke arasındaki mevcut havacılık sorunları ele alındı ve iki ülke sivil havacılık ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. Müzakereler neticesinde Türkiye ve Ukrayna arasında 13 Ekim 2016 tarihli yeni bir mutabakat zaptı imzalanarak iki ülke arasındaki İstanbul çıkışlı noktalar için haftalık uçuş sayısı 26 frekans artırıldı.

İmzalanan mutabak zaptı ile Karadeniz'e kıyıdaş iki dost ülke arasındaki bağlanabilirlik düzeyi arttı ve iki ülke başkentleri Ankara-Kiev arasındaki frekans kısıtlaması kaldırılarak başkentler hava yolu ile birbirine bağlanmış oldu. Ayrıca iki ülke arasında kargo uçuşlarının nokta veya frekans kısıtlaması olmaksızın gerçekleşmesi üzerinde de mutabakata varıldı.

Türkiye için önemli bir hedef turizm pazarı olan Ukrayna'yla imzalanan yeni mutabakat, havayolu seferlerini arttırarak ticari, kültürel ve siyasi ilişkilere olumlu bir katkı yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.