SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, Kırımoğlu'na yönelik açıklamalardan endişeli

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2014 10:26
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2014 09:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, Kırımoğlu'na yönelik açıklamalardan endişeli

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatarlarının Milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun ülkeye giriş çıkışına ilişkin rencide edici açıklamaların endişeyle karşılandığını bildirdi.

Anadolu Ajansının haberine gore, Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatar Milli Meclisi binasının 21 Nisan’da bir grup milis tarafından binada asılı Ukrayna bayrağını indirme gerekçesiyle basılarak oradaki görevlilere karşı fiziki saldırıda bulunulmasını kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin Ukrayna’daki kriz ve özellikle Kırım’da ortaya çıkan fiili durum bağlamında, görüş ve taleplerini her zaman barışçıl bir zeminde dile getirmiş olan Kırım Tatar Türklerinin güvenliğinin sağlanması konusundaki hassasiyetinin başından bu yana vurgulandığı belirtilerek, "Kırım Tatar Milli Meclisi binasının, 21 Nisan’da  bir grup milis tarafından binada asılı Ukrayna bayrağını indirme gerekçesiyle basılarak, Meclis’te çalışan görevlilere karşı fiziki saldırıda bulunulmasını kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Saldırı sırasında etrafta bulunan yerel emniyet kuvvetlerinin durumu izlemekle yetinip tedbir almamış olmalarının da Kırım Tatar Türklerinin güvenliği için kaygı verici bulunduğu ifade edilen açıklamada, bu saldırıyı  gerçekleştirenlerin ortaya çıkartılması ve  saldırının tekerrürünün önlenmesi hususunda  gerekli tedbirlerin süratle alınmasının beklendiği vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Kırım Tatar Türkleri’nin lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun 19 Nisan’da Kırım Tatar Milli Meclisi’ni ziyareti ve Tatar soydaşlarımızın asli halkı oldukları Kırım’daki varlıklarının bekası ile  hak ve çıkarlarının güvenceye kavuşturulması yolundaki çalışmaları, ülkemiz tarafından da desteklenmektedir. Kırımoğlu’nun ana vatanı Kırım’a giriş ve çıkışta yaşadığı güçlüklerle yerel makamların bu ziyarete ilişkin yaptığı rencide edici açıklamaları, yarımadadaki barış, huzur ve güvenlik açısından endişeyle karşılıyoruz.

Bu bağlamda,  Kırımoğlu’nun Kırım’a girişinin yasaklandığına ilişkin dün çıkan haberlerin doğru olmadığını umuyor, Kırım Tatar Türklerinin lideri Kırımoğlu’nun soruna çözüm bulunması yönündeki barışçı çabalarının önemini herkese hatırlatmak istiyoruz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.