SON DAKİKA
Hava Durumu

"Türkiye ne yapması gerekiyorsa onu yaptı"

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Korsunsky, "Türkiye, sınırları ihlal edildiğinde ne yapması gerekiyorsa onu yaptı ve Rusya'nın çok da iyi bildiği angajman kurallarına göre hareket etti" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2015 19:04
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2015 18:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Türkiye ne yapması gerekiyorsa onu yaptı"

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky, Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesini ve ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, Türkiye'nin, sınırını ihlal eden uçağı vurmakta haklı olduğunu söyledi.

'Eğer ateşle oynarsanız yanmaya hazır olun' 

Rusya'nın Baltık ülkeleri ve İngiltere dahil pek çok NATO ülkesinin ve Japonya gibi NATO üyesi olmayan ülkelerin sınırlarını ihlal ettiğini hatırlatan Korsunsky, "Bilirsiniz, 'Eğer ateşle oynarsanız yanmaya hazır olun' diye bir söz vardır" dedi. Korsunsky, "Bu yüzden Rusya, mantıklı bir neden olmaksızın aylardır dünyanın pek çok yerinde oynadığı oyundan şikayetçi olmamalı" diye konuştu.

"Rusya'nın çok da iyi bildiği angajman kurallarına göre hareket etti"

Büyükelçi Korsunsky, geçen hafta Türkiye-Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden ve düşürülmesinin ardından Rusya'ya ait olduğu ortaya çıkan uçakla ilgili de şunları söyledi: "Türkiye, sınırları ihlal edildiğinde ne yapması gerekiyorsa onu yaptı ve Rusya'nın çok da iyi bildiği angajman kurallarına göre hareket etti. Üstelik Rusya'yı önceden defalarca uyardı."

"Rusya'nın tavrı anlaşılmaz"

Türkiye'nin olay sırasında çatışmadan kaçınmak ve daha sonra Rusya ile ilişkilerde tansiyonu düşürmek için elinden geleni yaptığıni dile getiren Korsunsky, olayın ardından Rusya'nın attığı adımları ise "anlaşılmaz" olarak değerlendirdi.

"Krizi fırsata çevirebiliriz"

Korsunsky, İngiltere'nin Eski Başbakanlarından Winston Churchill'in "Kötümser her fırsatta bir sıkıntı bulur, ama iyimser her sıkıntıda bir fırsat bulur" sözünü hatırlatarak, "Türkiye için fırsatları değerlendirmenin, enerji ve ticaret politikasını değiştirerek komşularına ve Avrupa Birliği ülkelerine odaklanmasının tam zamanı" olduğunu kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.