SON DAKİKA
Hava Durumu

"Türkiye'nin garantörlüğünün devamı gerekli"

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Türkiye'nin garantörlüğünün devamının gerekli olduğunu görüyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2015 15:20
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2015 15:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Türkiye'nin garantörlüğünün devamı gerekli"

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk televizyonlarının ortak canlı yayınına konuk olarak, müzakereler ve iç meselelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Akıncı, Kıbrıslı Türklerin, Türkiye'nin garantörlüğüne çok önem verdiğini ve araştırmaların Türkiye'nin garantörlüğü olmazsa yapılacak bir referandumdan "hayır" oyu çıkmasının yüksek ihtimal olduğunu gösterdiğini kaydederek, "Türkiye'nin garantörlüğünün devamının gerekli olduğunu görüyoruz. Pozisyonumuz bu noktadadır. Halka istediğini vermek zorundayım"dedi.

"Bizim için önemli olan bu ülkede bir çözüme gitmek"

Akıncı, adada nüfusların eşitlenmesinin mümkün olmadığına dikkati çekerek, "(Dörtte bir oranı) diye bir şey yok. Bizim için önemli olan bu ülkede bir çözüme gitmek ve bunu gerçekçi temeller üzerine kurmaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerelerin dışarıdan birileri tarafından idare edilmediğini de dile getirerek, "Türkiye'den gayretlerimize olumlu destek gördük. Böyle devam edersek bahara çözüm olabilir" ifadesini kullandı. 

Tazminatlarla ilgili uluslararası desteğe ihtiyaçları olacağını dile getiren Akıncı, hem Avrupalı hem de ABD'li yetkililerle konuyu görüştüklerini ve her türlü katkının yapılacağına dair söz verildiğini kaydetti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.