SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye ve Ukrayna'ya “Barış Atomları Ödülü”

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen Nükleer Endüstri Zirvesi'nde Türkiye ve Ukrayna'nın da aralarında bulunduğu 16 ülkeye "Barış Atomları Ödülü" verildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2016 01:09
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2016 01:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye ve Ukrayna'ya “Barış Atomları Ödülü”

ABD Başkanı Barack Obama'nın, nükleer silahlardan arındırılmış dünya fikriyle 2010 yılında başlattığı ve iki yılda bir tekrarlanan Nükleer Güvenlik Zirvesi, bugün ülkenin başkenti Washington'da başladı.

İki gün sürecek olan zirvede bugün ayrıca Nükleer Endüstri Zirvesi düzenlenerek zenginleştirilmiş uranyum kullanımını bırakan veya yok eden Ukrayna ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 16 ülkeye “Barış Atomları Ödülü” verildi. 

Türkiye’nin ödülünü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, uluslararası danışmanlık şirketi The Eisenhower Group’un Başkanı Susan Eisenhower’ın elinden aldı. 

Ukrayna ve Türkiye'nin yanı sıra Brezilya, Şili, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Gürcistan, Macaristan, Güney Kore, Meksika, Filipinler, Romanya, İspanya, İsveç, Tayland ile Vietnam ödül alan diğer ülkeler oldu. Ödül alanların tek tek sahneye davet edildiği törende, daha sonra toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Törende ayrıca Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'e "Uluslararası Liderlik Ödülü" sunuldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.