SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmen Lider Mustafa: "Rusya hem cellat hem de hakim"

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Mustafa QHA muhabirine yaptığı açıklamada Rusya'nın bölgedeki etkisine dikkat çekerek, "Rusya uluslararası alanda Cenevre olsun, barış sürecinde olsun hem cellat hem de hakimdir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2016 17:39
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2016 17:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmen Lider Mustafa: "Rusya hem cellat hem de hakim"

Bölgede artık "Demokratik Suriye Güçleri" adı altında operasyonların dillendirildiğini ifade eden Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, QHA muhabirinin Rakka'ya saldırı beklentisi nedeniyle bölgeyi binlerce kişinin terk ettiği yönündeki bilgileri sorması üzerine, "Demokratik Suriye güçleri nerede olursa olsun girdiği yerde toprağa hakim oluyorlar ve toprak alanlarını büyütüyorlar. Tabi ki oradaki DAEŞ bir terör örgütüdür ve DAEŞ'in orada temizlenmesini en başta bizler istiyoruz, ve zaten bizler Sultan Murat olarak Azez'in Doğusu'nda mücadele ediyoruz. Ancak Rakka'da da bir terör örgütü gidince yerine diğer bir terör örgütünün gelmesini ve bu terör örgütünün kalıcı olmasını asla tasvip etmiyoruz" diye konuştu.

Rakka'nın Arap bölgesi olduğuna dikkat çeken Mustafa, uluslararası koalisyon olduğunda burada diğer Arap unsurların ağırlıklı olması gerektiğini belirterek, "Çünkü Rakka orada Arap bölgesidir. Tabi ki bölgeden terörün biran önce temizlenmesini istiyoruz. Ancak yerine de başka bir terör örgütünün topraklara hakim olmasını da kesinlikle kabul etmiyoruz" diye yineledi. 

Rusya'nın bölgedeki etkisini de değerlendiren Türkmen Lider, Suriye içerisindeki örgütlü Rusların iç savaşa katıldığını kaydederek, "Rusya bölgede her zaman var. Rusya'nın etkisi bölgede hiçbir zaman azalmadı. Amerika Birleşik Devletleri kendi başkanlık seçimleriyle ilgilenirken Suriye içindeki örgütlü Ruslar hem savaşı fiilen kendileri yönetiyorlar hem de bilfiil bu savaşa katılıyorlar. Rusya uluslararası alanda Cenevre olsun, barış sürecinde olsun hem cellat hem de hakimdir. Sonuçta Rusya'nın Suriye halkının dostu olmadığı kesindir" ifadelerini kullandı.

Asya Atila

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.