SON DAKİKA
Hava Durumu

Tutuklu Kırım Tatarları Rusya’ya götürüldü

Rus kolluk kuvvetlerinin, tutukevinde Kırım Tatarlarına baskı uygulayacağı tahmin ediliyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2016 12:35
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2016 12:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tutuklu Kırım Tatarları Rusya’ya götürüldü

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında gözaltına alınan Kırım Tatarları 26 Mayıs Perşembe günü Rusya’ya götürüldü.

Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrinde bulunan Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi’nde yapılacak duruşmaya daha 5 gün olmasına rağmen Kırımlı Müslümanlar Ruslan Zeytullayev, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferrat Sayfullayev Rostov’a sevk edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komitesi Başkanı Zair Smedlâyev, “Onlara baskı uygulamak amacı ile erken (götürüldü). Oradaki koşullar daha sert” dedi.

Rusya’da yasak olan “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında yargılanan Ruslan Zeytullayev, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferrat Sayfullayev 2015 yılının Ocak ayında gözaltına alındı ve Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesini (Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir teşkilatın faaliyetlerini düzenlemek ve böyle örgütün faaliyetlerinde yer almak) ihlal etmekle suçlanıyor. Ruslan Zeytullayev “uluslararası terör örgütü” organizatörü olmakla suçlanırken diğer Müslümanlar bu örgütün üyeleri olmakla suçlanıyor.

Daha sonra Avukat Emil Kurbedinov, “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında gözaltına alınan Kırım Tatarlarının Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrinde bulunan Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi’nde yargılanacağını bildirdi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.