SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Bağımsızlığının 26. yıl dönümünü kutladı

Ukrayna Milli Günü Resepsiyonu dün Ankara’da gerçekleşti. Andrii Sybiha'nın ev sahipliğinde düzenlenen Ukrayna Milli Günü Resepsiyonu'na Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2017 13:37
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2017 14:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Bağımsızlığının 26. yıl dönümünü kutladı

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha'nın ev sahipliğinde düzenlenen Ukrayna Milli Günü Resepsiyonu'na, Milli Savunma Bakanı Canikli, çeşitli ülkelerin büyükelçileri, çok sayıda yabancı misyon temsilcisi, Kırım Tatar Teşkilat Başkanları, diplomat ve gazeteciler katıldı.

Ukrayna ve Türkiye’nin milli marşları ile açılışı yapılan resepsiyonda, açılış konuşmasını Andrii Sybiha yaptı. Sybiha yaptığı konuşmasını Mithat Can Kuntay’ın meşhur şiirinde geçen, “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır…” sözünden alıntı yaparak, Ukrayna’nın zor günler geçirdiğini ve bu süreçte birlik ve beraberlik içerisinde olunması gerektiğini belirtti.

Sybiha, “Topraklarımızın bir kısmını geçici olarak kaybettik. Şu an, hala işgal altında olan Kırım’da, vatandaşlarımız hala özgürlükleri için mücadelerine devam ediyorlar. Fakat buna rağmen ekonomimiz ilk defa krizden çıkmaya başladı ve milli hasılatımız artış göstermeye başladı. Sıfırdan yeni bir ordu kurduk ve bu ordu bağımsızlığımızı koruyabilecek kapasitededir. Vatandaşlarımız Avrupa Birliği ile yaptığımız anlaşmalar neticesinde istediği gibi seyahat etme özgürlüğüne sahip oldular. Bu yıl aynı zamanda Türkiye ile ortaklığımızın 25. Yıldönümünü kutluyoruz. Geçtiğimiz yıllarda ikili ilişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine çıkarabildik. Ve bu ortaklık çok köklü ilişkimize ve geleceğimize dayanmaktadır. Beraber 120 milyonuz ve bu bize güç katmaktadır. Ukrayna-Türkiye ilişkileri her alanda aktif bir şekilde çalışmaktadır. Amacımız ikili ticari ilişkimizi 20 milyar dolara ulaştırmaktadır. Türkiye bizim için doğal olarak stratejik ortaktır. Karadeniz bölümünde kilit rolü oynayan çok önemli müttefik konumundadır. Bu bağlamda Türkiye’nin ülkemizin toprak bütünlüğüne kesintisiz desteğinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sybiha son olarak bu zor günlerde kendilerine destek olan başta tüm Ukrayna vatandaşları olmak üzere herkese teşekkür ederek mikrofonu Milli Savunma Bakanı Canikli’ye bıraktı.

Ukrayna'nın 26. kuruluş yılında, Ukrayna halkını tebrik ettiğini belirterek Canikli, "Bağımsızlık kutlaması çerçevesinde yapılan törenlere Ukrayna'da katılma imkanım oldu ve gerçekten bağımsızlık aşkının çok üst seviyede olduğunu ve bunu sürdürmek konusunda Ukrayna halkının ne kadar kararlı olduğunu o organizasyonda görme imkanı buldum.”  dedi.

Ukrayna halkı ile Türk halkının ilişkilerinin yüz yıllar öncesine dayandığını anlatan Canikli, "Çok derin bir ilişki var. Soğuk savaş döneminde, bir miktar halklar arasında suni bir ayrılık geldi fakat soğuk savaştan sonra bütün bu engeller ortadan kalktı. Türk halkı Ukrayna halkını sevdi, Ukrayna halkı Türk halkını sevdi. Bunun en somut yansıması her yıl artan sayıda milyonlarca Ukraynalının Türkiye'yi ziyaret etmesi, aynı şekilde Türk halkının Ukrayna'ya yaptıkları ziyaretlerdir." ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKENİN ORTAK PAYDASI KIRIM TATARLARI

İki ülkenin ortak paydalarından bir tanesinin de mazlum Kırım Tatarları olduğunu anlatan Canikli, "Türkiye, Kırım Türklerinin Ukrayna toprakları içinde kalacak şekilde mücadelelerini destekleyecektir" dedi.

Konuşmaların ardından, Canikli ve Sybiha pasta şeklinde yapılan yöresel ekmeği kesti ve gösterileri izledi.

Resepsiyondan diğer kareler...

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.