SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Başbakanı'ndan Çiygöz hakkındaki karara kınama

Ukrayna Başbakanı, Ahtem Çiygöz’ün avukatları ile birlikte yasa dışı olarak hüküm edilen Ukrayna vatandaşı için mücadele edeceği vaadinde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 11.09.2017 17:39
Haber Güncellenme Tarihi: 11.09.2017 17:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Başbakanı'ndan Çiygöz hakkındaki karara kınama

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, geçici olarak Rus işgali altındaki Kırım’daki sözde mahkemenin Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında 8 yıl hapis hükmü vermesini kınadı.
 
Kişisel Facebook sayfasında açıklama yapan Vladimir Groysman, “Ahtem Çiygöz hakkında dehşetli bir karar. Bu karar işgalci yönetimin, esareti ve adaletsizliği kabul etmeyerek doğrunun yanında mücadele etmeye devam edenlere karşı siyasi baskıların devamıdır. Doğru her zaman kazanır” diye kaydetti.
 
Bilindiği gibi Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Yüksek Mahkeme, bugün 11 Eylül tarihinde, sözde savcılığın suçlamalarını destekleyerek Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında 8 yıl hapis cezası kararını çıkardı.159155150 duruşma yapıldıktan sonra 1 Ağustos tarihinde işgalcilerin kontrolündeki sözde hakimler Çiygöz davası çerçevesinde soruşturmayı tamamladı. 9 Ağustos tarihinde yapılan duruşmada son sözünü söyleyen Ahtem Çiygöz, hakkında verilecek kararı tüm Kırım Tatar halkı için kabul edeceğini ifade etti.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde düzenlenen mitingde “kargaşa” organize etmek suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. “26 Şubat Davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlanıyor.
 
Kırım’ın sözde Rus yönetimi tarafından “26 Şubat Davası” kapsamında gözaltına alınanlar arasında bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bulunurken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı. Daha sonra Mustafa Degermenci ve Ali Asanov’un cezası ev hapsine değiştirilmişti.
 
26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük bir miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.