SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'da yerel yönetimleri geliştirmenin yolları aranıyor

Haber Giriş Tarihi: 03.11.2011 10:11
Haber Güncellenme Tarihi: 03.11.2011 10:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'da yerel yönetimleri geliştirmenin yolları aranıyor
KİEV, 03.11.2011 (QHA) – Kiev’de yapılan Uluslararası Yerel Düzeyde Gerekli İdarenin Gelişimi Konferansında Ukrayna’da yerel idare sisteminin Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartnamesi’ne uygun olarak gelişimi konusu ele alındı.
Kırım Parlamentosunun verdiği bilgiye göre konferansı Ukrayna’da Yerel Yönetime Yardım Vakfı organize etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in katıldığı konferansta Kırım’ı Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov temsil etti. Konferans, Ukrayna’da yerel idarenin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartnamesi’ne uygun olarak gelişimine destek vermek, idarenin “iyi”, “gerekli” ve “dürüst” sisteme geçişi sağlamak amacıyla yapıldı.
Viktor Yanukoviç, yerel idarecilere yerel yönetim reformunun hayata geçirilmesi sürecine aktif katılmaları çağrısında bulundu. Yanukoviç, yerel idarecilere hitaben “İnsanlara yakın olan sizlersiniz. Siz onların ihtiyaçları ile bizim imkânlarımızı biliyorsunuz. Bizim sizlerle görevimiz yetkilerin merkezden yerel yönetimlere aktarılması sürecinin başlaması için elinden geleni yapmaktır. Bizim görevimiz bölgelerin kendi kendine yeterli olmasını, onların ekonomisinin mümkün olduğu kadar çok dengeli olmasını sağlamaktır. Bununla ilgili seçeceğimiz yolu kendi aramızda anlaşıp belirlemeliyiz. Sizden bu girişimi bekliyorum” dedi.
Vladimir Konstantinov’un verdiği bilgiye göre Yanukoviç, yerel idarecilere yerel yönetiminin reformunun yol haritasını hazırlama talimatı verdi. Yanukoviç, bu plan üzerinde yapılacak çalışmalara hükümet, parlamento, yerel idare organları, sivil toplum kurumları ve uluslararası teşkilatların katılması gerektiğini söyledi.
Kirill Novikov - Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.