SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna istikrarlı ülkeler kategorisine girdi

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2012 14:34
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2012 14:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna istikrarlı ülkeler kategorisine girdi
Amerikan “Fund for Peace”in (Barış Fonu) teşkilatının hazırladığı ve dünyanın en zayıf ülkelerini sıralayan Başarısız Devletler Endeksi’nde Ukrayna bu yıl 113. sırada yer alarak istikrarlı ülkeler kategorisine girdi. 

Değerlendirme10 puan üzerinden yapılıyor. Puan ne kadar yüksekse, ülkenin söz konusu alanda problemleri daha fazla. Ukrayna, “devlet elitlerinin birlik gücü” kategorisinde 8 puanla en kötü notu aldı. Ukrayna’nın başka sorunlu alanı “hükümetin meşruiyeti” oldu (7,7 puan). Ukrayna 120 puan üzerinden 67,2 puan aldı.

Uzmanlar listeyi oluştururken söz konusu ülkeyi potansiyel olarak başarısızlığa düşüren demografik durum, mültecilerin varlığı, insan haklarına saygı, özel hizmetlerin gücü ve kontrolü, devlet elitlerinin birlik gücü ve dış faktörlerin varlığı (ör. yabancı işgali) gibi 6 kriter üzerinden inceleme gerçekleştirdiler.

Dünyanın en istikrarsız ülkesi ise Somali oldu. En istikrarsız diğer ülkelerin ise Kongo, Sudan, Güney Sudan ve Çad olduğu kaydedildi.

Eski SSCB ülkeleri arasında en kötü durum Özbekistan (39), Kırgızistan (41) ve Tacikistan’da (46) görüldü. Rusya ise 83. sırada yer aldı.

Finlandiya “en istikrarlı ülke” olarak açıklandı. Finlandiya’dan sonra İsveç, Danimarka, İsviçre ve Norveç geliyor.

Sevil Ablayeva
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.