SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Kazakistan’a tahıl yükleme limanı için ortaklık teklif ediyor

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2011 16:44
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2011 16:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Kazakistan’a tahıl yükleme limanı için ortaklık teklif ediyor
KİEV, 24.02.2011 (QHA) – Ukrayna’nın Astana Büyükelçisi Oleg Demin, Karadeniz kıyısında faaliyet gösterecek olan tahıl yükleme limanı için Ukrayna’nın Kazakistan’a yarı yarıya ortaklık teklif ettiğini bildirdi.
Büyükelçi Demin, yaptığı açıklamada, “Kazakistan’ın Karadeniz kıyısında tahıl yükleme terminali satın alma konusu bizim için önemli kalmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanımız son olarak yüzde 50- 50 ortaklıkla terminal kurulması teklifinde bulunmuştu. Yeri tercihe bağlı, derin limanların olduğu Kırım, Odessa veya Nikolayev bölgeleri olabilir.” diye konuştu.
Kazakistan Tarım Bakanı Akılbek Kurişbaev, geçen yıl yapılan bir hükümet toplantısında, Kazakistan’nın Karadeniz kıyısında bir tahıl yükleme limana ihtiyacı olduğunu kaydetmişti. Bu açıklamanın ardından Ukrayna’nın yanı sıra Rusya ve Gürcistan’da kendi limanlarını teklif etmişti.
Demin, “Rusya’nın benzer teklifte bulunduğu bir durumda çözümü Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’ın katılabileceği ortak tahıl havuzu oluşturulmasında görüyorum.” dedi. Büyükelçi Demin, gıda problemi nedeniyle bu konun son derece güncel bir mesele olduğunu belirtti.
“En büyük tahıl üreticilerinden olan bu üç ülke, deniz yolu ile tahıl naklederek önemli bir rol oynayabilirler.” diyen Demin, “Kazakistan’ın Karadeniz kıyısında liman satın alımına üç ülke, Rusya, Ukrayna ve Kazakistan beraber katılabilir. Bence en istikrarlı çözüm bu olacak. Üçünün bir arada olması, birisinin kenarda kalmasından iyidir.” Şeklinde konuştu.

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.