SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Kırım’a özel yasa çıkardı

“İşgal altındaki Kırım’da hak ve özgürlüklerin sağlanmasına ilişkin” yasa kabul edildi

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2014 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2014 16:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Kırım’a özel yasa çıkardı

Ukrayna Parlamentosu, “Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen topraklarında vatandaşların özgürlüğünü ve haklarını koruyacak hukuk rejimine ilişkin” yasayı kabul etti.

Batkivşçına (Atavatan) Partisinden, Ukrayna Parlamentosu milletvekili Sergey Sobolyev tarafından 19 Mart 2014 tarihinde sunulan kanun tasarısı ilk oturumda 276 milletvekilinin oyu ile gündeme alınmıştı.

İşgal altındaki topraklarda hayatı düzenleyen yasa 15 Nisan 2014 tarihinde ikinci oturumda 228 oyla kabul edildi. Yasaya göre, Kırım geçici olarak işgal altındaki toprak, Rusya ise işgalci olarak kabul ediliyor ve Kırım’da Ukrayna vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin ihlalinden sorumlu tutuluyor.

Rusya’nın, Kırım’daki Ukrayna vatandaşlarının Rusya vatandaşlığını kabul etmediklerine dair dilekçe vermemeleri halinde otomatik olarak Rusya vatandaşlığına kabul edildikleri yönünde açıklaması nedeniyle yasada değişiklik yapılarak Ukrayna’nın zorla Rusya vatandaşlığını kabul ettirmesini tanımadığına dair değişiklik yapıldı.

Cumhurbaşkanı İdaresi Başkan Vekili Andrey Sençenko, mecburi vatandaşlığın Rusya tarafından Ukrayna vatandaşlarına karşı psikolojik baskı faktörü olarak kullanıldığını kaydetti.

Herhangi bir nedenle Rus pasaportu almaya mecbur olan Ukrayna vatandaşının Ukrayna vatandaşı olarak kabul edilip edilmediğine ilikin soruya Sençenko, “Eğer bir insanın Ukrayna pasaportu varsa o Ukrayna vatandaşıdır” diye cevap verdi.

Bunun yanı sıra yasaya göre, Ukrayna vatandaşları, Ukrayna pasaportuyla Ukrayna sınırları içerisinde (Kırım dahil) serbest şekilde hareket edebilecekler.

Bunun yanı sıra söz konusu yasa hakların değişikliğine dair meseleleri de düzenleyecek. Bunun vatandaşların haklarının ihlal edilmemesi için yapıldığını belirten Ukrayna Adalet Bakanı Pavlo Petrenko, “Kırım’da mülkiyet haklarının değiştirilmesi için sahte prosedürler yapılacaktır” dedi ve bu nedenle yasaya göre, mülkiyet ve sahiplik hakları ile ilgili prosedürlerin Ukrayna kanunlarına uygun şekilde işgal altındaki topraklar dışında yapılması gerektiğini bildirdi.

Yasadan Kırım’da ekonomik faaliyetlerin düzenlenmesine ilişkin madde çıkarılırken, söz konusu meselelerin Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanacak ayrı yasa tasarısında düzenleneceği bildirildi.

Ayrıca yasada Kırım’da ikamet eden ve Rusya’dan emekli maaşı ve işsizlik maaşı almayan Ukrayna vatandaşlarına maaş ödenmesini düzenliyor.

İşgal altındaki topraklar yasasına göre Kırım’da görevli hakimler Ukrayna’nın ana kısmındaki diğer mahkemelere geçiş yapabilecekler.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.