SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, KTMM yasağını AİHM’de temyiz edecek

Ukrayna Adalet Bakanlığı, Rus işgalcilerin KTMM’yi yasaklama kararını AİHM’de temyiz edecek.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2016 20:36
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2016 20:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, KTMM yasağını AİHM’de temyiz edecek

Ukrayna, işgal edilen Kırım’ın Rus yönetimine bağlı mahkemenin Kırım Tatar Milli Meclisi’ni yasaklama kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde temyiz edecek.

Kiev’de düzenlenen “KTMM davası: Kırım’da Kırım Tatarlarının hakları nasıl korunur?” adlı basın toplantısı sırasında konuşan Ukrayna Adalet Bakanı Pavel Petrenko, “Biz, KTMM ile ilgili olup biten olayları dikkate alarak Rusya yönetimi tarafından KTMM’nin yasaklanmasının yasadışı olduğuna dair ‘Ukrayna Rusya’ya Karşı’ devletlerarası başvuru tasarısını hazırlıyoruz. Şimdi bu tasarı üzerinde, KTMM ile işbirliği yapan avukatlarımız çalışıyor” dedi. Petrenko, söz konusu başvurunun, Ukrayna’nın AİHM’de Rusya’ya karşı açtığı beşinci dava olacağını bildirdi.

KTMM Başkanı Refat Çubarov’dan, KTMM’nin yasaklanması ile ilgili olan tüm kişilerin listesinin hazırlanmasını istediğini anlatan Petrenko, “Adalet Bakanlığı, bu kişilerin Ukrayna’nın yaptırım listesine dahil olması için Bakanlar Kurulu’na başvuracak. Bunun yanı sıra söz konusu kişilerin uluslararası yaptırım listesine de dahil olması için teklif sunulacak” diye kaydetti.

Rus işgali altında bulunan Kırım'ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya, Şubat 2016'da Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için mahkemeye başvurdu. Sözde Savcı Natalya Poklonskaya’nın dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşmaları 3 Mart tarihinde görülmeye başladı.
 
Poklonskaya, 'mahkeme kararını' beklemeden 13 Nisan 2016 tarihinde “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin askıya alınması ile ilgili” karar yayınladı. 18 Nisan tarihinde ise Rusya Adalet Bakanlığı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın kararı üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi’ni “aşırıcı faaliyetler gerçekleştirmesi nedeniyle faaliyetleri askıya alınan dini ve sivil toplum kuruluşları listesine” dahil etti.
 
26 Nisan tarihinde yapılan duruşmada işgalci Kırım Rus yönetimine bağlı mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni aşırıcı örgüt kabul ederek faaliyetlerini yasakladı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.