SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna milletvekili, Azerbaycanlılardan özür diledi

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2012 16:02
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2012 16:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna milletvekili, Azerbaycanlılardan özür diledi
Azerbaycanlılara hakaret eden Darbe (Udar) Partisi Ukrayna milletvekili Fyodor Negoy, Kırım Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Rahim Hümbetov’u telefonla arayarak özür diledi.

Fyodor Negoy, 6 Aralıkta düzenlediği basın toplantısında “Bir bakın, bizim pazarlarımızda Azerbaycanlılar, Gürcüler mal satıyor. Onlar, devletimiz için bir kanserdir. Rusya onları kovdu, onlar ise bize sığındı.” demişti. Azerbaycan’ın Kiev Büyükelçiliği, Negoy’un bu açıklamasına tepki gösterdi ve Ukrayna’nın ilgili organlarına başvuru hazırlamaya başladı. Azerbaycanlılar Ukrayna Kongresi Başkanı Rovşan Tagiyev, bu tür ifadenin bir milletvekillinin ağzından böyle sözlerin kabul edilmez olduğunu söyledi.

Azerbaycanlılar Kırım Derneği Başkanı Rahim Hümbetov, Fyodor Negoy’un kendisini arayarak defalarca özür dilediğini açıkladı. Hümbetov, “Ukrayna milletvekili Fyodor Negoy, 11 Aralıkta beni telefonla arayarak Azerbaycanlılardan özür diledi. O, çok sayıda Azerbaycanlı dostunun olduğunu ve bu halkı hiçbir şekilde küstürmek istemediğini dile getirdi.”

“Biz, skandal yaratan açıklamanın basın toplantısında yapıldığından dolayı özrün da basın toplantısında dilenmesinin doğru olacağı konusunda anlaştık. Fyodor Fyodoroviç, Kiev’den Herson’a döner dönmez basın toplantısı düzenleyip özür dileyeceğini söyledi.”

“Biz, basın toplantısı yapılmadan önce aramızdaki konuşmayı açığa kavuşturmayacağımız konusunda anlaştık, fakat bu haber yanlış şekilde basına sızdığı için biz bu haberi düzeltmek zorunda kaldık.” dedi.

Hümbetov, Fyodor Negoy’un verdiği söz çerçevesinde basın toplantısı düzenleyerek Azerbaycanlılardan özür dilemesinden sonra Ukrayna’da yaşayan Azerbaycanlılar diasporasının olayın kapatılmış olarak kabul edeceğini kaydetti.

Rahim Hümbetov, Ukrayna’da yaşayan Azerbaycanlıların, yaşadığı ülkeyi sevdiğinin ve farklı alanlarda çalışarak onun kalkınmasına büyük katkıda bulunduğunu vurguladı. Hümbetov, “2. Dünya Savaşı sırasında on binlerce Azerbaycanlı Ukrayna’nın Nazilerden kurtuluşu için kendi hayatını feda etmişti. Bugün o kahramanların torunları, faşist ideolojisinin insanları 1. ve 2.sınıflara ayırmaması gerektiğine güvenme hakkına sahip. Biz, her şekilde yansıtılan yabancı düşmanlığının kınanması, onu saçanların ise cezalandırılması gerektiği fikrindeyiz.” dedi.

Osman Bayramaiyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.