SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna milletvekilleri Avrupa mevkidaşlarına: ‘Kırım’a gitmeyin’

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2015 09:52
Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2015 09:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna milletvekilleri Avrupa mevkidaşlarına: ‘Kırım’a gitmeyin’

Ukrayna Parlamentosu’nun Dışişleri Komitesi, Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekillerinin işgal edilen Kırım’a olası ziyaretleri ile ilgili, AP’nin Dışişleri Komitesi’ndeki mevkidaşlarına bildiriyi kabul etti.

Ukrayna Parlamentosu’nun internet sitesinde 7 Ağustos Cuma günü yayınlanan bildiride, “Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin milli parlamentoların bazı milletvekillerin ve Avrupa Parlamentosu’nun bazı milletvekillerin Rusya Federasyonu tarafından geçici olarak işgal ve ilhak edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti toprağını ziyaret niyetinlerini protesto ediyoruz” diye kaydedildi.

Ukrayna’ya dost olan AB’ye üye ülkelerin ve Avrupa Parlamentosu’nun bazı milletvekillerinin yaptığı hareketlerin, Rusya’nın saldırıları kınayan Avrupa Birliği’nin tek ve prensip yaklaşımını bozduğunu belirten Ukrayna milletvekilleri, daha önce de Fransız milletvekillerinden oluşan heyetin Kırım’a yaptığı ziyaretinin protesto edildiğini ve söz konusu ziyaretin, Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne bir meydan okuma niteliğini taşıdığını bildirdi.

“Maalesef, İtalya ve Almanya gibi ülkelerin belli milletvekilleri, az sayıdaki Fransız mevkidaşlarını örnek alarak Avrupa ve dünya düzenine ve uluslararası hukukuna saygısızlık yolunu seçti” diye ifade edilen bildiride, işgal edilen Kırım’ı ziyaret etmeyi planlayanlara, bu planlarından vazgeçip ziyaretleri Ukrayna mevzuatına uygun şartlara göre gerçekleştirme çağrısı yapıldı.

23 Temmuz tarihinde Thierry Mariani başkanlığında Fransa Senatosu ve Ulusal Meclisi’nden oluşan Fransız Parlamento Heyeti işgal edilen Kırım’a ziyaret gerçekleştirdi. Fransız heyet üyeleri, yarımadada Kırım Tatarlarının hiçbir sorununun olmadığını ileri sürdü ve Rusya’ya karşı yaptırımların iptal edilmesi çağrısı yaptı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Fransız milletvekillerinin yarımadaya ziyaret gerçekleştirmek için Ukrayna’dan onay almadığını bildirdi. Fransa Dışişleri Bakanlığı ise söz konusu ziyareti, uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendirdi. Fransa Dışişleri Bakanlığı da Fransız milletvekili heyetinin Kırım'a gerçekleştireceği ziyaretin uluslararası normların ihlali olduğunu kaydetti.

Fransız milletvekillerinin ardından İtalyan milletvekilleri de Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a ziyaret gerçekleştirmeye karar verdi. Rusya’nın Kommersant Gazetesi, İtalya’nın “5 Yıldız” hareketi milletvekili Manlіo dі Stefano’ya atıfta bulunarak İtalyan milletvekili heyetinin Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ı ziyaret etmeyi planladığını bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.