SON DAKİKA
Hava Durumu

UKRAYNA’NIN NATO’YA GİRMESİ, UKRAYNA- RUSYA İLİŞKİLERİNİ KÖTÜLEŞTİRECEK

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2006 14:30
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2006 14:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
UKRAYNA’NIN NATO’YA GİRMESİ, UKRAYNA- RUSYA İLİŞKİLERİNİ KÖTÜLEŞTİRECEK
Rusya Federasyonu Gosudarstvennaya Duma’sı, Ukrayna Verkhovna Rada’sına bir demeç kabul etti. İşbu demeçte Rusya Milletvekilleri, Ukrayna’nın NATO’ya girmesi, 31 Mayıs 1997’de imzalanan “Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği Hakkındaki” Antlaşmasına ters olduğunu kaydettiler. Demeç oybirliği ile kabul edildi.
Demeçte, Ukrayna’nın NATO’ya katılması “iki kardeş halk arasındaki ilişkilerindeki çok menfi neticelere” götüreceği kaydedildi. Duma BDT İşleri Komitesi Başkanı Andrey Kokşin, Ukrayna’nın askeri bloklarından birine dahil olması, iki kardeş devleti arasındaki manevi, kültürel, ekonomik bağlantılarının üzerinde oldukça menfi sonuçlar doğuracağını söyledi.
Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’nın bu olası hareketinin jeopolitik yönüne değindi ve “Ukrayna, Gürcistan gibi ülkelerinin NATO’ya katılmaları, hiç kuşkusuz önemli bir jeopolitik gelişme olacaktır” dedi. Rusya Dışişleri Bakanı, Eski Sovyet ülkelerinin kendi kaderini tayin etme haklarına sahip olduklarını kabul ederken, Rusya’nın da kendi çıkarları doğrultusunda hareket etme hakkına sahip olduğunu kaydetti.
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.