SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna siyasilerin servetini konuşuyor

Ukrayna'daki yolsuzlukla mücadele reformları yetkililerin mal varlıklarının ‘e-beyannamesini’ öngörüyor.

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2016 23:29
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2016 23:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna siyasilerin servetini konuşuyor

Ukrayna’da milletvekilleri ve kamu sektörü çalışanlarına mal varlıklarını internet üzerinden erişime açık bir şekilde beyan etme zorunluluğu yürürlüğe girdi.

Yolsuzlukla mücadele reformları Ukraynalı yetkililerin mal varlıklarının ‘e-beyannamesini’ ’öngörüyor. Ancak bu şartın yerine getirilmesi siyasetçiler ve temsil ettiği halkın arasındaki büyük farkı ortaya çıkaracağı tahmin ediliyor.

Yolsuzlukla Mücadele Hareketi üyelerinden Olexandra Ustinova tartışmalı uygulamayı ‘devrim’ olarak değerlendirerek, “Daha önce kamu çalışanları nakit birikimlerini beyan etmek zorunda değildi. Pahalı saatlerini, pahalı arabalarını ve pahalı mülklerini beyan etmiyorlardı. Ama şimdi hepsini beyan etmek zorundalar. Bu gelişmeyi Ukrayna için yeni bir tür devrim olarak görüyorum.” diye kaydetti.

Reuters haber ajansı Ukraynalı yetkililerin mallarını açık bir şekilde beyan etme zorunluluğu ele alarak “Ukraynalılar siyasetçilerinin büyük servetleri karşısında şokta” adı altında bir makale yayınladı.

Makalede, “Bazı siyasetçiler milyonlarca dolar nakit para deklare etti. Diğerlerin deklarasyonlarında lüks araç, İsviçre saati koleksiyonları, pahalı mücevherler, büyük toprak arsaları var. Bu dürüstlük ortalama maaşın 200 dolar olduğu ülkede hükümete olan kamu güvenini iyice zedeleyebilir” denildi.

Reuters’ın hesaplarına göre Ukrayna hükümetinin 24 üyesinin elinde toplam nakit olarak yedi milyon dolar bulunuyor.

 

Poroşenko mal varlığını açıkladı

Poroşenko’nun beyannamesine göre Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın banka hesaplarında 26 milyon 300 bin dolar, 14 bin 300 euro ve 540 bin grivna (yaklaşık 20 bin dolar), eşi Marina Poroşenko’nun hesaplarında ise 71 bin grivna (2,7 bin dolar) ve 9 bin euro bulunuyor.

Halka açık Uluslararası Yatırım Bankası’nda (MİB) 60 bin dolar ve 900 bin grivna (35 bin dolar) nakit parası bulunan Poroşenko’nun, 2015 yılı maaşı 121 bin 54 grivna (5 bin dolar).

Geçen sene 12 milyon 375 bin 404 grivna (0,5 milyon dolar) faiz geliri elde eden Poroşenko, hazine bonolarından da toplam 48 milyon 680 bin 527 grivna (1,8 milyon dolar) kazandı. Poroşenko, 385 milyon dolar ve 1 milyon grivna (0,25 milyon dolar) tutarında bir meblağı da üçüncü şahıslara borç olarak verdiğini açıkladı.

E-beyannamesine göre Ukrayna Cumhurbaşkanı 104 şirket ve fon ile 160 milyon grivna ( 6,2 milyon dolar) değerinde hisse senedine sahip.

Poroeşenko’nun 30 milyon grivna (11,5 milyon dolar) değerinde bir evi, altı arazisi, dört dairesi, eşinin de yazlık evi ve bir arazisi bulunuyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.