SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ve Rusya, ''geri dönüşüm vergisi'' konusunda anlaştı

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2012 15:20
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2012 15:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ve Rusya, ''geri dönüşüm vergisi'' konusunda anlaştı
Ukrayna ve Rusya, ithal edilecek araçlarda karşılıklı olarak geri dönüşüm vergisinin iptal edilmesini öngören anlaşma imzalamaya hazırlanıyorlar.

Rusya, Ukrayna'nın da aralarında olduğu bazı ülkelerden ithal edilecek araçlardan ''geri dönüşüm vergisi'' alması nedeniyle Ukrayna Parlamentosu da ithal edilen motorlu araçlarının geri dönüşümü için çevre vergisi alınmasını öngören yasa taslağını 20 Kasımda gündeme aldı.

Svoboda (Azatlık) Radyosunun verdiği habere göre Ukrayna Başbkanı Nikolay Azarov, Ukrayna ve Rusya’nın bir birinin arabalarına geri dönüşüm vergisinin karşılıklı olarak alınmamasını öngören anlaşmayı imzalamak niyetinde olduğunu söyledi. Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Pyotr Poroşenko, Ukrayna’dan Rusya’ya yapılan araba ihracat hacminin Rusya’dan Ukrayna’ya yapılan ihracat hacmine eşit olduğunu, bundan dolayı geri dönüşüm vergisini uygulamama kararının her iki taraf için cazip olacağını söyledi.

Poroşenko, “Rusya’da Ukraynalı imalatçılar için Ruslar para ödeyecek, burada ise Rus imalatçılar için Ukraynalı imalatçılar para ödeyecek. Ukrayna’da çevre sorunları devam ediyor. Bundan dolayı geri dönüşüm vergisi Ukrayna için gereklidir.” dedi.

İlyas Ali

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.