SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'ya bağlı Kırım Savcılığı’ndan yeni dava

Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, yasadışı özgürlükten yoksun bırakma, konut dokunulmazlığını ihlal etme ve koruma hakkını ihlal etme suçlarının işlenmesi ile ilgili mahkeme öncesi soruşturma başlattı.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2016 09:29
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2016 09:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'ya bağlı Kırım Savcılığı’ndan yeni dava

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Rusya’nın işgali altında bulunan Kırım’daki işgalci yönetimin Akmescit’te Kırım Tatarlarının evlerinde yasadışı aramalar gerçekleştirmesi ile ilgili davalar açtı.
 
Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, işgalci yönetimin söz konusu davranışlarının sonucu Ukrayna Anayasası ve yasalarında belirtilen insan ve vatandaş haklarının kaba şekilde ihlal edildiği belirtildi.
 
Açıklamada, “Söz konusu olaylar ile ilgili Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Ukrayna Ceza Kanunu’nun 146. Maddesi (yasadışı özgürlükten yoksun bırakma), 162. Maddesi (konut dokunulmazlığını ihlal etme) ve 374. Maddesinde (koruma hakkını ihlal etme) belirtilen suçların işlenmesi ile açılan davalarda mahkeme öncesi soruşturma başlattı” denildi.
 
Bahse geçen suçların işlenmesi için Ukrayna Ceza Kanunu’nda 5 yıla hapis cezası öngörülüyor.
 
Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, “Ukrayna’nın Geçici Olarak İşgal Edilen Bölgesinde Hukuki Rejim ve Vatandaşların Hak ve Özgürlüklerinin Sağlanması” yasasının 12. Maddesinin 2. Fıkrası uyarınca açılan dava belgelerinin, incelenmek üzere Ukrayna Başsavcılığı’na gönderildiğini bildirdi.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalci Rus kolluk kuvvetleri, 26 Mayıs tarihinde sabahın erken saatlerinde Kırım Tatar evlerine baskınlar düzenlemeye başladı.
 
Rus kolluk kuvvetleri Timur Osmanov, Hayser Halilov ve Artur Haltayev’in  evlerinde arama yaptı. Bunun dışında Timur Osmanov’un Aşırılık ile Mücadele Merkezi’ne götürüldüğü belirtildi. Timur Osmanov’un arkadaşları ve iş ortakları olan Hayser Halilov ve Artur Haltayev’in ortak olarak işlettikleri mağazada da aramaların yapıldığı bildirildi. Konu ile ilgili bilgi veren avukat Emil Kurbedinov, Akmescit ve Alupka şehrinde de aramaların yapıldığını belirtti.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Nariman Celâl, Kırım’ın Rus yönetimi tarafından Kırım Tatarlarının evlerindeki aramaların, “yasadışı göçmenlerle mücadele çerçevesinde” yapıldığı ileri sürüldüğünü bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.