SON DAKİKA
Hava Durumu

“Ukraynalılara bazı şartlarla vizesiz rejim teklif edilir”

Avrupa Komisyonu’nun, Hollanda’da yapılan referandumun olumsuz sonuçlarına rağmen Avrupa Birliği’ne gitmek isteyen Ukrayna vatandaşları için vize zorunluluğunun iptal edilmesini teklif edeceği bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2016 10:49
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2016 10:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Ukraynalılara bazı şartlarla vizesiz rejim teklif edilir”

Avrupa Komisyonu’nun, Hollanda’da Ukrayna ve Avrupa Birliği arasındaki Ortaklık Anlaşması’na ilişkin yapılan referandum sonuçlarına rağmen Avrupa Birliği’ne gitmek isteyen Ukrayna vatandaşları için vize zorunluluğunun iptal edilmesini Nisan ayında teklif edeceği bildirildi.
 
İngiliz haber ajansı Reuters’a konuyla ilgili açıklamada bulunan yetkili, “Bu, Hollanda’daki seçmenleri görmezlikten geliyormuşuz gibi görünebilir, ama biz, tüm gerekli şartları yerine getiren Ukrayna’ya verdiğimiz sözü tutmalıyız” diye kaydetti.
 
Ukrayna’ya yapılacak Avrupa Birliği ve Ukrayna arasında vizesiz rejim teklifinin Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin çoğunluğu ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerektiğini ifade eden kaynak, Avrupa Komisyonu’nun yapacağı teklife belirli garanti şartlarını ekleyeceğini dile getirdi. Söz konusu garantilerin, Avrupa Birliği ülkelerine göç akımının çok büyümesi halinde geçici olarak vizeli rejimini yeniden uygulama imkanını sağlayacağı belirtildi.
 
Bununla birlikte Avrupa Birliği, Kırım’ın Rusya tarafından işgali ve Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla mücadelenin Ukrayna halkının toplu halde ülkeden ayrılmasına neden olmadığını kaydetti.
 
Hollanda’da 6 Nisan tarihinde Avrupa Birliği ve Ukrayna arasında 2014 yılında imzalanan Ortaklık Anlaşması’nın desteklenmesi ile ilgili danışma referandumu yapıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre katılımın yüzde 32,2 olarak gerçekleştiği tavsiye niteliğindeki halk oylamasında, “hayır’ cephesi yüzde 61,1 oy aldı. Referandumun nihai resmi sonuçlarının 12 Nisan tarihinde açıklanması bekleniyor.
 
Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise, halk oylaması sonucuna ilişkin yaptığı açıklamada, anlaşmaya karşı olanların zaferi elde ettiğini belirterek, AB ve Ukrayna dahil herkes için kabul edilebilir bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.