SON DAKİKA
Hava Durumu

Ümerov: Kendimi iyi hissediyorum, iki yıl dayanabilirim

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak 2 yıl hapis cezasına mahkum edilen Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov kararlılığını elden bırakmayarak mücadelesini sürdürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2017 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2017 17:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ümerov: Kendimi iyi hissediyorum, iki yıl dayanabilirim

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerce aleyhine dava açılarak 2 yıl hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, kendisini iyi hissettiğini ve kendisine verilen ilaçları düzenli olarak içtiğini bildirdi.
 
QHA muhabirinin bildirdiğine göre Kiev’de düzenlenen basın toplantısına video bağlantı aracılığıyla katılan İlmi Ümerov, “İki yıl dayanırım. Onlar (işgalciler) benim hapiste ölmemi beklemesinler. Bugün mahkemede olup bitenler, yeni bir şey değil” diye kaydetti.
 
Kararı Kırım’daki sözde hakimlerin değil, Kırım Tatar halkını susturmak için Kremlin tarafından kabul edildiğini ifade eden İlmi Ümerov, “Onlar tüm Kırım Tatar halkını korkudan titremeye ve susmaya zorlamaya çalışacak. Savcının talep ettiği ceza bağlamında bu beklenmedik bir karar olsa da (böyle bir kararı) bir dereceye kadar bekliyordum” diye devam etti.
 
İlmi Ümerov, davasının gösterme bir dava olduğunu ve Ukrayna’nın Rusya’ya karşı Lahey’deki uluslararası mahkemede açtığı büyük dava sürecinin bir parçası olacağını da belirtti.



159784



Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Akmescit (Simferopol) Bölge Mahkemesi, bugün, 27 Eylül tarihinde aldığı kararla güya “Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılar ve eylemlerde bulunmak” suçlamasıyla yargılanan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’u 2 yıl hapse mahkum etti ve 2 yıl kamuya açık faaliyetlerde bulunma yasağı koydu.
 
Ümerov’un avukatı Nikolay Polozov, İlmi Ümerov’un sağlık durumu göz önünde bulundurulduğunda, hakkında verilen hapis kararının ölüm cezasına eşdeğer olduğunu ifade etti. Ayrıca Polozov, Rus işgalcilerin, ailesi ve avukatların erişimini zorlaştırmak için İlmi Ümerov’un, Rusya Federasyonu topraklarında bulunan cezaevine götürülme tehlikesinin olduğunu belirtti.
 
Bilindiği gibi Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 12 Mayıs 2016 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’u gözaltına almıştı. Dönemin sözde Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya, FSB’nin İlmi Ümerov’a karşı dava açtığını bildirerek, Ümerov’un Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılar ve eylemlerde bulunmasından şüphelenildiğini ileri sürünce, Ümerov hakkında ev hapsi kararı verilmiş ve evinde arama yapılmıştı.



159793



17 Temmuz 2016 tarihinde İlmi Ümerov, Kremlin’in kontrolü altında bulunan Akmescit’in Kievskiy Bölge Mahkemesi’ne, hakkında dava açılması kararına itiraz dilekçesi verdiği bildirildi. Ayrıca Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) soruşturma görevlisinin adına gönüllü olarak psikiyatrik ekspertiz yapmayı reddettiği ile ilgili dilekçe gönderdiğini bildiren İlmi Ümerov, bu ekspertizi kişiliğini itibardan düşürme ve iş itibarını küçük düşürme girişimi olarak değerlendirdiğini belirtti. Akmescit’in sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 20 Temmuz tarihinde yaptığı duruşmada, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un aleyhine dava açılmasını öngören karara itiraz dilekçesini inceleyerek haklı bulmadı.
 
Ardından avukat Nikolay Polozov, İlmi Ümerov’un adli psikiyatrik muayeneye gönderilmesine karar verildiğini bildirdi. 18 Ağustos tarihinde, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’u yasa dışı şekilde, baskı kullanarak hastaneden taburcu edip psikiyatri kliniğine götürdü. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov ancak 7 Eylül tarihinde psikiyatri kliniğinden serbest bırakıldı.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Akmescit (Simferopol) Bölge Mahkemesi’nde işgalciler tarafından “Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılar ve eylemlerde bulunmak” ile suçlanan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un aleyhine açılan düzmece davanın incelemesinde 20 Eylül günü sözlü karar duruşması yapıldı. Sözde mahkeme, İlmi Ümerov davasında kararın 27 Eylül Çarşamba günü verileceğini açıkladı. Sözde savcı Semençuk, İlmi Ümerov için 3 yıl 6 ay şartlı hapis cezası, 3 yıl denetimli serbestlik ile 3 senelik kamuya açık faaliyetler ve öğretmenlik yapma yasağı konulmasını istemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.