SON DAKİKA
Hava Durumu

Ürünlere Ukraince etiket zorunluluğu kalkabilir

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2013 17:45
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2013 17:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ürünlere Ukraince etiket zorunluluğu kalkabilir

Ukrayna Bakanlar Kurulu mallar üzerinde resmi dil olan Ukraincenin haricinde başka dillerde de etiket konulabilmesinin önünü açacak yasa değişikliği yapmayı planlıyor.

Ukrayna Parlamentosuna sunulan yasa tasarısının açıklamasında yasal değişikliğin Avrupa Birliği yasalarıyla uyum sağlanması amacıyla yapılmak istendiği belirtiliyor. Geçerli olan “Gıda ürünlerinin güvenliği ve kalitesine ilişkin” yasada Ukrayna’da satılan gıdalarda Ukrayna’nın resmi dilinde etiketlendirme yapılması ve ürün hakkında tüketiciye anlaşılır şekilde bilgi verilmesini şart koşuyor. Yeni tasarıda ise bu madde yer almıyor.

Bununla birlikte “Tüketicilere gıda ürünleri hakkında bilgi sağlamaya ilişkin” Ukrayna yasasına 11. Madde 1. bendi ekleniyor. Eklenen maddede“Gıda ürünlerine ilişkin açıklamalar, eğer böyle talep devlet tarafından öngörülmüşse resmi ve/veya diğer dillerde yapılmaktadır. Ürün üreticilerinin kararına göre ürün hakkında resmi dilde verilen bilgilerin yanında diğer dillerdeki tercümesi de yer alabilir. İhraç edilecek ürünlerin etiketlendirilmesi de ihracatın yapılacağı ülkeye uygun dilde yapılır” deniliyor.

Bunun dışında dil politikası temellerine ilişkin yasaya da değişiklikler getiriliyor. 26. Madde 3. bendi uyarınca ürünlerin etiketlendirilmesi, kullanım bilgileri ve benzeri resmi devlet dilinde ya da piyasa işletmecisinin kararına göre herhangi diğer dilde yapılabilir. İhraç edilecek ürünlerin etiketlendirilmesi herhangi dilde yapılabilir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.