SON DAKİKA
Hava Durumu

"Veto hakkını tartışmak Hüseyin'in yetkisinde değil"

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Churkin, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Hüseyin'in "BMGK'da vetonun sınırlandırılması" çağrısına tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 04.10.2016 23:09
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2016 23:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Veto hakkını tartışmak Hüseyin'in yetkisinde değil"

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Çurkin, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin'in, BM Güvenlik Konseyi'nde veto yetkisinin sınırlandırılması yönündeki talebine tepki gösterdi.

Gazetecilerin Hüseyin'in çağrısına ilişkin soruları üzerine açıklama yapan Çurkin, "Veto hakkını tartışmak onun yetkisinde değil. Benim iyi bir dostum ancak maalesef kendi görevinin yetki alanını aşmıştır. Bu talihsiz bir durum." diye konuştu.

Vitaly Çurkin, gazetecilerin "Rusya'nın Suriye'ye yeni füzeler konuşlandırdığı" yönündeki haberleri sormaları üzerine de bu konuda bilgisi olmadığını söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, Cenevre'de yaptığı açıklamada, "Halep'teki insan hakları faciasına karşı BMGK daimi üyelerinin veto yetkisinin kullanımını sınırlama teklifi de dahil yeni cüretkar girişimlerde bulunulmalı. BMGK'nın, daha fazla gecikmeden savaş suçu, insanlığa karşı suç ve soykırım yapıldığına yönelik ciddi endişelerin olduğu durumlarda, üyelerin veto yetkisini kullanmasını yasaklaması gerekiyor. Bu kritik girişim, BMGK'nın Suriye'deki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) taşımasına da izin verecek." ifadelerini kullanmıştı.

BMGK'da 2014 yılında, Suriye'deki tüm savaş suçlarının UCM'ye sevk edilmesini isteyen karar tasarısını Rusya ve Çin veto etmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.