SON DAKİKA
Hava Durumu

Vilnius’ta Kırım’daki insan hakları ihlalleri ele alındı

Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu toplantısı kapsamında düzenlenen uluslararası konferansta Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlalleri ile ilgili bilgiler sunuldu.

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2016 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2016 16:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Vilnius’ta Kırım’daki insan hakları ihlalleri ele alındı

Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu’nun Litvanya’nın başkenti Vilnius’te 11 Nisan tarihinde başlayan toplantısı kapsamında “İşgal Edilen Kırım’da Toplu İnsan Hakları İhlalleri” konulu konferans düzenleniyor. Konferans katılımcılarına Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insan hakları ihlalleri ile ilgili bilgiler sunuldu.
 
Uluslararası konferansa katılan Kırım İnsan Hakları Saha Misyonu Koordinatörü, St. Petersburglu sivil toplum aktivist Aleksandra Krılenkova, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insan hakları durumu ile ilgili gözlemlerin sonuçları ve Rusya Federasyonu gizli servislerinin Kırım Tatarlarına karşı baskıları hakkında bilgi verdi.
 
Bunun dışında Volya Çağdaş Hukuk ve Toplum Enstitüsü Başkanı ve kurucularından İvanna Bilic, Ukrayna’nın Litvanya Büyükelçisi Vladimir Yatsenkovskiy, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Litvanya’nın Ukrayna Büyükelçisi Marius Janukonis, Dışişleri Meydanı Vakfı kurucularından Bogdan Yaremenko da raporlar hazırladı.
 
Konuşma yapanlar, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insan hakları ihlallerinin örneklerini dile getirdiler. Ev araması, sorgu, gözaltı ve zorla sorguya götürülme gibi çoğunluğu düzmece davaların açılması şeklinde gerçekleştirilen Kırım Tatarlarına karşı baskıları anlattılar.
 
İşgal edilen yarımadada medya kuruluşlarının yasaklanması ile ilgili konu ayrıca ele alındı. Kırım’da işgalci yönetimin idaresi altında yarımadada faaliyet gösteren medya kuruluşu sayısının yüzde 88 oranında azaldığı belirtildi. Kırım’da medya alanında sadece işgalci yönetim yanlısı medya kuruluşlarının kaldığı, gazetecilere baskı yapıldığı ve bilgilerin ana dillerde (Kırım Tatarca ve Ukraince) yayınlanmasının yasaklandığı kaydedildi.
 
Konuşmalar sırasında, insan hakları savunucularının Kırım’daki gözlemlerine de değinildi. Rusya tarafından işgal edilen yarımadada sistematik ve toplu halde insan hakları ihlallerinin gerçekleştiği, ulusal azınlıkların haklarının sağlanmadığı, işgalci yönetimin çalışmalarının Kırım Tatarları ve Ukrainlerin sindirilmesine yönelik olduğu belirtildi. Etkinlik sırasında verilen bilgilere göre, Kırım’daki aktivistlere karşı 130’dan fazla dava açılmasının uluslararası toplumun endişesine neden olduğu da ifade edildi.
 
Şu anda, bu yıl başkanlığını Litvanya’nın yaptığı UNESCO’nun (Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) 199. Oturumu düzenleniyor. Oturum katılımcıları, düzenli olarak Ukrayna’ya Kırım’daki Kırım Tatarları ve Ukrainleri korumak için koordineli eylemlerde bulunulması çağrısı yapıyor.
 
Bununla birlikte Ukrayna’nın Litvanya Büyükelçisi Vladimir Yatsenkovskiy de, özgürlük adına verdikleri zorlu mücadelede halkının onurunu koruduğu için Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na teşekkür etti.
 
Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin Akmescit’te 9 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilen ilk toplantısına 13 ülkeden 420 delege katılmıştı. Toplantıda Refat Çubarov Dünya Kırım Tatar Kongresi başkanlığına seçilmişti.
 
Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin Türkiye’nin başkenti Ankara’da 1-2 Ağustos 2015 tarihinde düzenlenen 2. toplantısına 12 ülkeden 180 Kırım Tatar sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, hükümet çevrelerinin yetkili temsilcileri, medya temsilcileri katıldı. Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanlığına yine Refat Çubarov’un seçildiği toplantıda, Kırım Tatar özyönetim organlarına uluslararası alanda yardım göstermesi amacıyla “Dünya Kırım Tatar Kongresi” teşkilatının kurulmasına karar verildi. Bunun dışında toplantıda, Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu’nun 21 temsilcisi ve Denetim Kurulu seçildi.
 
Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu bugüne kadar Romanya’da ve Kiev ile Herson bölgesinin Çongar kasabasında olmak üzere üç toplantı gerçekleştirdi. Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu’nun Vilnius’ta 11 Nisan’da başlayan 4. toplantısı 13 Nisan’a kadar devam edecek.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.