SON DAKİKA
Hava Durumu

Volker: "Ukrayna ve Gürcistan NATO üyesi olmaya hazır değil"

ABD’nin Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, Ukrayna’ya göre Gürcistan’ın NATO yolunda büyük ilerlemesi olduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2017 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2017 17:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Volker: "Ukrayna ve Gürcistan NATO üyesi olmaya hazır değil"

ABD’nin Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, Ukrayna ve Gürcistan’ın henüz NATO üyesi olmaya hazır olmadığını ifade etti.
 
Gürcistan’ın Haftanın Paleti adlı gazetesine konuşan ABD’nin Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, Ukrayna'ya kıyasla Gürcistan’ın büyük ilerlemeye ulaştığını belirtti.
 
Volker, “Şeffaflığı, Gürcistan’ın global güvenlik ve savunma alanındaki reformları, yolsuzlukla mücadele ve diğer alanlara katkısını kastediyorum, ama günümüzde NATO’da herhangi birinin Gürcistan’ı kabul etmeye hazırız diyeceğini düşünmüyorum” diye kaydetti.
 
NATO üyelüği için Gürcistan’da, NATO ülkelerinde olduğu gibi şeffaf ve güvenilir demokrasinin olması gerektiğini dile getiren Volker, ülkenin NATO üyesi olması için ilgili kararın tüm NATO ülkeleri tarafından onaylanması gerektiğini ekledi.
 
Kiev’de düzenlenen YES-2017 (Yalta Avrupa Stratejisi) forumuna katılan NATO Genel Sekreteri’nin kamu diplomatisinden sorumlu Yardımcısı Tacan İldem, NATO’nun Ukrayna’ya yönelik “açık kapılar” politikasını izlediğini ve NATO’nun Ukrayna’ya desteğinde kararlı olduğunu kaydetti.
 
Daha önce Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andrey Parubiy, Ukrayna’nın NATO’ya üye olmasının devletin öncelikli dış politikası olarak yasal bir nitelik kazandırılması teklifinde bulunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.