SON DAKİKA
Hava Durumu

Yalçıntaş: "Kırım'da Tatar Türkçesi koruma altına alınmalı"

Haber Giriş Tarihi: 10.12.2013 12:55
Haber Güncellenme Tarihi: 10.12.2013 10:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yalçıntaş: "Kırım'da Tatar Türkçesi koruma altına alınmalı"

Her hafta farklı konu ve konuklarıyla edebiyattan sanata, siyasetten ekonomiye dair meselelerin ele alındığı Ali Emiri-Dersaadet Sohbetlerinin bu haftaki konuğu Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş oldu.

Dersaadet Kültür Platformu ve Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı tarafından düzenlenen konferansta, Türk dünyasının sorunları konuşuldu. "Türk Dünyasının Başlıca Meseleleri" başlığı ile düzenlenen konferans, Fatih'teki Millet Yazma Eser Kütüphanesi'nde gerçekleştirildi. Dersaadet Kültür Platformu Başkanı Mehmet Kamil Berse ve Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit'in ev sahibi olduğu konferansa çok sayıda kişi katıldı.

TÜRKLER DİLLERİNİ KAYBEDİYOR

Kafkasya'daki özerk Türk milletlerinin Rusya baskısı altında olduğunu belirten Yalçıntaş, "Kafkas bölgesindeki Türk milletlerinin dilleri kayboluyor. Oradaki kardeşlerimiz sadece Rusça tedrisat yapan okullara gidebiliyorlar. Kırım'da Tatar Türkçesi'nin koruma altına alınması lazım" dedi.

GEÇ KALDILAR

Yalçıntaş, "Sovyet Rusya'nın dağılmasının ardından Türki devletler milli kimliklerini inşa etmede geç kaldılar. Herkes neredeyse Rusça konuşuyor. Hâlâ Kiril alfabesinin kullanılması aramızdaki dil etkileşimini engellemektedir. Dil etkileşimini sadece Azerbaycan ve Özbekistan'da gerçekleştirebildik. Sovyetlerin ilk dağıldığında büyük bir heyecan vardı. Hepsi müşterek harflere geçebilirdi. Ama olmadı" diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.