SON DAKİKA
Hava Durumu

Yanukoviç: ''AGİT üyesi tüm ülkeler güvenlik içinde yaşamalı''

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2011 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2011 11:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yanukoviç: ''AGİT üyesi tüm ülkeler güvenlik içinde yaşamalı''
KİEV, 09.02.2011 (QHA) – Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı, Litvanya Dışişleri Bakanı Aundronyus Ajubalis ile yaptığı görüşmede AGİT’e üyesi tüm ülkelerin güvenlik içinde yaşaması gerektiğini kaydetti.
Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresinin verdiği bilgiye göre Yanukoviç, “Biz, AGİT üyesi ülkelerin, belli bir askeri bloka üye olup olmamalarına bakmaksızın güvenlik içinde yaşaması gerektiğinden eminiz. Bu, blok dışı bir ülke olan ve gönüllü olarak nükleer silahlardan vazgeçen Ukrayna için çok önemli” dedi.
Ukrayna’nın 2013 yılında AGİT Başkanlığını devretmesi konusuna değinen Yanukoviç, AGİT ‘te dönüşümlü başkanlık prensibinin korunmasının çok doğru olduğunu belirtti. Yanukoviç, “Ukrayna, 2013 yılında AGİT Başkanlığı yapacak. Biz, mutlaka bu prensibe uyacağız. Bizim için gündemde yer alan konulardan öncelikli olan Litvanya’nın AGİT Başkanlığı ile ilgili işbirliği konusudur” dedi.
Yanukoviç, AGİT’in sorumluluk bölgesinde var olan ve çözülmeyen çatışmalar konusuna değinirken “Bu çatışmaların barış yoluyla, uluslararası hukukun norm ve prensiplerinin esasında çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ukrayna, Transdinyester sorununun çözümü konusunda görüşme sürecinin mümkün olduğunca kısa sürede yeniden başlatılmasını destekliyor. Biz, bu konuda partnerlerimizin çabalarını destekliyoruz” dedi.
Yanukoviç, Litvanya’nın AGİT Başkanlığı döneminde belirlediği önceliklerini olumlu değerlendirdiğini ve bunların hayata geçirilmesini her taraftan destekleyeceğini kaydetti.
İlyas Ali

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.