SON DAKİKA
Hava Durumu

Yanukoviç: ''Avrupa entegrasyonu dış siyasetimizin kilit önceliğidir''

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2010 10:09
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2010 10:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yanukoviç: ''Avrupa entegrasyonu dış siyasetimizin kilit önceliğidir''
Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile 1 Martta Brüksel’de yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Avrupa entegrasyonunun Ukrayna’nın dış politikası için kilit önceliğe sahip olduğunu söyledi. Yanukoviç, “Sosyal reform stratejisi olarak dış politikada Ukrayna için en önemli öncelik Avrupa entegrasyonudur” dedi.
Yanukoviç, ülke ekonomisinde krizin aşılması amacıyla Ukrayna’nın Uluslararası Para Fonuyla işbirliğine devam edeceğini umut ettiğini kaydetti. Yanukoviç, Ukrayna için Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerde en önemli konunun serbest pazar bölgesinin kurulmasını öngören AB - Ukrayna Ortaklık Anlaşmasının imzalanmasına yönelik müzakerelerin olduğunu belirtti.
Ukrayna’nın AB üyeliği konusuna değinen Yanukoviç, Ukrayna’nın AB’ye üyelik tarihini şu an için konuşmanın erken olduğunu, önce tüm sahalarda reformların yapılması gerektiği görüşünü savundu.
Ukrayna, ittifak dışı ülke statüsünde kalıyor
Ukrayna ile NATO arasındaki ilişkilere değinen Viktor Yanukoviç, Ukrayna’nın NATO ile beraber yaptığı programların devam edeceğini belirtti. basın mensuplarının Ukrayna - NATO ilişkilerinin geleceği ile ilgili soruya cevap veren Yanukoviç,Ukrayna’nın Anayasa’da belirlenmiş şekliyle “ittifak dışı devlet” statüsünde kalacağını kaydetti.
Rusya ile işbirliğimizi geliştireceğiz
Yanukoviç, Ukrayna’nın Rusya ile işbirliğini geliştireceğini bildirdi. Yanukoviç, Ukrayna’nın Rusya’dan gelen gazın AB ülkelerine istikrarlı şekilde naklini sağlamak amacıyla Rusya ile işbirliğini geliştireceğini kaydetti. Yanukoviç, “Biz, gazın Avrupa’daki tüketicilere istikrarlı naklinin sağlanması konusundaki zorunluluklarımızı yerine getirmeye hazırız. Bu amaçla biz Rusya ile partnerlik düzeyini arttıracağız” dedi.
Osman Bayramaliyev 
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.