SON DAKİKA
Hava Durumu

Yanukoviç: ''Dünyada Timoşenko kadar suçlu olan siyasetçi yoktur''

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2012 18:05
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2012 18:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yanukoviç: ''Dünyada Timoşenko kadar suçlu olan siyasetçi yoktur''
Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç Alman SUPERillu gazetesine verdiği röportajda, dünyada Ukrayna eski Başbakanı Yuliya Timoşenko kadar suç olayına karışan bir politikacı olmadığını söyledi.
Viktor Yanukoviç, “Dünyada Yulia Timoşenko kadar ceza davasına konu olan hiçbir politikacı yoktur.” dedi.
Yanukoviç Bayan Timoşenko’ya yöneltilen bütün suçlamaların açıklığa kavuşturmasının Ukrayna için çok önemli olduğunu kaydetti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in sözlerine göre Kiev, Timoşenko’nun suçları ilgili durumu hakkında uzman görüşü almak üzere Skadden adlı Amerikan şirketine başvurdu.
Yanukoviç, eski Başbakanı Yuliya Timoşenko’ya insani olarak acıdığını belirtti. Yanukoviç Timoşenko’ya af sorununa insani bir çözüm bulmak için mümkün olan her şeyi yapacağını da söyledi.
Viktor Yanukoviç, “Tabii ki de insan olarak Timoşenko’ya acıyorum. Fakat bu sadece merhamet değil. Bu sürecin en kısa zamanda bitmesini ve mahkemenin adil karar almasını istiyorum.” dedi.
Yuliya Timoşenko 2009 yılında Ukrayna-Rusya gaz anlaşmasını imzalarken yetkilerini istismar ettiği gerekçesiyle geçen yıl 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 9 Mayıs 2012 yılından beri sağlık durumu kötüleştiği için Yuliya Timoşenko Harkiv Hastanesinde tedavi görüyor.
Şu anda Yuliya Timoşenko’nun temyiz davası Ukrayna Yüksek İhtisas mahkemesinde görülüyor.
Timoşenko ayrıca Ukrayna milletvekili, ünlü iş adamı Yevgeniy Şerban’in öldürülmesine karışmakla suçlanabilir.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç daha önce Timoşenko’nun Şerban’i öldürmek için gerekçesi olabileceğini açıklamıştı.Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in geçmişte işlediği suçlardan dolayı 3 sabıkası bulunuyor.
 
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.