SON DAKİKA
Hava Durumu

Yanukoviç’e açık mektup: ''Kırım Tararlarının geleceği Kırım yönetiminin insafına bırakılamaz''

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2010 16:52
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2010 16:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yanukoviç’e açık mektup: ''Kırım Tararlarının geleceği Kırım yönetiminin insafına bırakılamaz''
Kırım Parlamentosu “Kurultay – Ruh” Parti Grubu Başkanı Remzi İlyasov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e gönderdiği açık mektupta, Kırım Tatarlarının geleceği ile ilgili kararlarda sorumluluğun sadece Kırım yönetimine bırakılamayacağını bildirdi.

İlyasov, “Cumhurbaşkanı ve merkez yönetim organları, Kırım’ın köklü halkı olan Kırım Tatarlarının geleceği ile ilgili sorumluluğu Kırım yönetimi ve Kırım’daki yerel özyönetim organlarına yüklemek gibi sakat uygulamayı durdurulmalıdır” dedi.

İlyasov, sürgün edilen vatandaşlara haklarının iade edilmesi yasasının kabul edilmesi ve 10 yıldan beri çözülemeyen Akmescit’te merkez camii inşaatına gerekli toprak ayırma sorununun çözülmesini istedi. “Kurultay-Ruh” Parti Grubu Başkanı, mektubunda Kırım Tatarları’nın siyasi rehabilitasyonunun ancak sürgün yasasının kabul edilmesinden sonra mümkün olacağını belirtti.
İlyasov, Ukrayna yasalarının Bişkek anlaşmasının maddelerine uymaması nedeniyle, Kırım Tatarlarının vatana dönüş sürecinin zorlaştığına, Kırım Tatar dilinin Kırım’da resmi dil statüsü ve yerleşim yerlerine tarihi Kırım Tatar adlarının geri verilmesi, sosyoekonomik sorunların çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.
İlyasov, Ukrayna devletinin Kırım Tatarlarına karşı dine göre ayrım yaptığını, Akmescit merkez camiinin inşaatı sorununun çözülmemesiyle sadece Kırım Tatarlarının değil, Ukrayna’da yaşayan Müslümanların yarısının haklarının ihlal edildiğini belirtti. 500 yıllık Kebir Camiinin uzun yıllardan beri ihtiyacı karşılayamadığını bu yüzden yeni caminin sorunu çözeceği ve Kırım’da tüm milliyetler arasında karşılıklı saygı ve hoşgörünün sembolü olacağını kaydetti.
İlyasov, mektubunun sonunda Yanukoviç’in tecrübe ve sezgilerine dayanarak, siyasi duruma göre değil ortaya konan sorunların ciddiyeti derecesinde önem vermesini ümit ettiğini ifade etti.

Elmas Kaplan
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.