SON DAKİKA
Hava Durumu

Yanukoviç’ten Fidel ve Raul Castro’ya Ukrayna devlet nişanı

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2010 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2010 12:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yanukoviç’ten Fidel ve Raul Castro’ya Ukrayna devlet nişanı
Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Küba lideri Fidel Castro ve kardeşi Küba Devlet Konseyi Başkanı Raul Castro’ya Ukrayna devlet nişanı verdi.
Cumhurbaşkanının resmi internet sitesinde yayınlanan karara göre, Yanukoviç Fidel Castro’ya 1. Derece Hizmet Nişanı, Raul Castro’ya ise 1. Derece Prens Yaroslav Mudrıy Nişanı verdi.
Bunun yanı sıra diğer bir kararala Küba - Ukrayna ilişkilerinin pekiştirilmesi, Çernobil faciasında zarar gören çocukların tedavisi programlarının uygulanması konularına yapılan şahsi katkılarından dolayı Küba Sağlık Bakanı Jose Cabrera 5. Derece Yaroslav Mudrıy Nişanıyla ödüllendirildi. Ayrıca daha beş Küba devlet görevlisine 3. Derece Hizmet Nişanı verildi.
Yanukoviç, daha çok çocukların zarar gördüğü Çernobil kazası sonuçlarının ortadan kaldırılması konusunda Küba yardımının çok büyük olduğunu dile getirdi.
2010 yılında, Küba’nın Çernobil nükleer kazasından etkilenen çocuklara yardım etmek amacıyla yaptığı devlet programının 20. yılı tamamlandı. Küba, 26 Nisan 1986 yılında meydana gelen Çernobil kazasında zarar gören Ukrayna vatandaşlarının tedavi ve rehabilitasyonu devlet düzeyine çıkarılan tek ülke oldu.
1990'da başlatılan 'Çernobil Çocukları' adlı program kapsamında tedavi görenlerin sayısı 24 bini aştı. Bunların yaklaşık 20 bini Ukrayna vatandaşı, yaklaşık 3 bini Rusya, 700’ü Beyaz Rusya, diğerleri de diğer BDT ülkeleri vatandaşı. Çernobil’den tehlikeli onko-hematolojik hastalıklarla 136 kişilik ilk çocuk grubu 29 Mart 1990’da Küba’ya gitti. Daha sonra programa yetişkinler de dahil edildi.
Çernobil kazasında zarar gören çocuklar, Havana’dan birkaç kilometre uzaklıkta bulunan “Tarara” sağlık merkezinde tedavi görüyor. Özellikle Ukraynalı çocuklar için burada radyo biyolojik ölçüm laboratuarı açıldı. Söz konusu laboratuarda çocukların sağlık kontrolü yapılıyor. Tedavi merkezinde Ukrayna’dan devamlı 250 çocuk bulunuyor. Hasta çocukların tedavisi Küba devleti tarafından karşılanıyor. Ukrayna Sağlık Bakanlığı verilerine göre, “Çernobil çocukları” programının uygulanması için ilk 10 yıl içinde 300 milyon dolar harcadı. Ukrayna sadece çocukların ön muayene, seçim ve gidiş-dönüş masraflarını karşılıyor.

Elmas Kaplan

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.