SON DAKİKA
Hava Durumu

Yatsenyuk, Bakanlar Kurulu’nun hedeflerini ve amaçlarını paylaştı

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun bu yılki son basın toplantısında, 2015 yılında gerçekleştirilen çalışmalar konusunda açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2015 09:28
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2015 08:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yatsenyuk, Bakanlar Kurulu’nun hedeflerini ve amaçlarını paylaştı

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun bu yılki son basın toplantısında, 2015 yılında gerçekleştirilen çalışmalar ve gelecek yıl için belirlenen hedefler konusunda açıklamada bulundu.
 
Kiev’de 29 Aralık tarihinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna hükümetinin Rusya Federasyonu’na karşı 4 dava dilekçesi gönderildiğini bildirdi. Yatsenyuk, “Bugüne kadar Kırım’ın hukuka aykırı işgali nedeniyle 4 dava dilekçesi verildi. Bunun dışında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de dava dilekçeleri verildi. Birleşmiş Milletler Uluslararası Mahkemesi’nde ise Rusya’nın Terörle Mücadele Sözleşmesini ihlal etmesi ile ilgili mesele inceleniyor” dedi.
 
QHA muhabirinin bildirdiğine göre, ayrıca basın toplantısında Stockholm Tahkim Mahkemesi’nde ise doğalgaz satın alımı ve doğalgaz transiti konuları başta olmak üzere, Rusya’nın enerji devi Gazprom şirketi ile gerçekleştirilen sözleşmeye dair mahkemenin yapıldığı belirtildi.
 
Ukrayna hükümetinin belirlediği stratejik hedefler konusunda da açıklamada bulunan Yatsenyuk, ilk ve ikinci derecedeki amaçlarının Ukrayna’nın Avrupa Birliği ve NATO üyeliği olduğunu söyledi. Arseniy Yatsenyuk, “Bu, Ukrayna için değil daha ziyade NATO üyeleri için zor bir jeopolitik karar. Ama bu, ülkenin savunma ve güvenlik sektörü reformlarının esas amacıdır” diye konuştu.
 
Konuşmasına devam eden Yatsenyuk, “ 3 amaç, devletin toprak bütünlüğünün yenilenmesi, yani Donetsk, Lugansk ve Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Ukrayna hükümetinin kontrolü altına dönmesi. 4, ekonomik amaç ise ülkede istihdamın oluşturulması ve vatandaşların geliri artmasından ibarettir” diye belirtti.
 
Gelecek yılın ölçülü ekonomik yükseliş yılı olacağı ümitlerini dile getiren Başbakan Yatsenyuk, daha önce 6 milyar düzeyinde olan ülkenin döviz ve altın rezervlerinin arttığını belirterek “Uluslararası Para Fonu, uluslararası banka ve ortaklarla işbirliği sayesinde ülkenin döviz ve altın rezervleri 13,3 milyar doları oluşturuyor. Hükümetin döviz hesaplarında yaklaşık 1,8 milyar dolar bulunuyor” diye bildirdi.
 
Başbakanlık görevine başlarken Ukrayna’nın dış borcunun 73 milyar dolar olduğunu ifade eden Yatsenyuk, günümüzde bu rakamın 65,7 milyar dolara kadar azaldığını da kaydetti.
 
Konuşmasında ordu konusuna değinen Arseniy Yatsenyuk, 2015 yılında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne 97,5 milyar grivna (3,9 milyar dolar) tutarında finansmanın öngörüldüğünü açıkladı. Yatsenyuk’un söylediğine göre hükümet 5 milyar grivna (200 milyon dolar) tutarında yeni askeri araçlar aldı ve 3 binden fazla silah türünü ordunun kullanımına sunuldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.