SON DAKİKA
Hava Durumu

YPG'den silah yardımı yorumu: "Tarihi bir karardır"

ABD Başkanı Donald Trump’ın, PKK’nın Suriye'deki kolu PYD/YPG'ye ağır silah yardımını öngören yasayı onaylanmasını değerlendiren YPG sözcüsü Redur Halil, bu yardımın gecikmiş olmasına rağmen tarihi bir karar olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2017 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2017 17:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
YPG'den silah yardımı yorumu: "Tarihi bir karardır"

ABD Başkanı Donald Trump’ın, PKK’nın Suriye'deki kolu PYD/YPG'ye ağır silah yardımını öngören yasayı onaylanmasını değerlendiren YPG sözcüsü Redur Halil, bu yardımın gecikmiş olmasına rağmen tarihi bir karar olduğunu söyledi.ABD'nin bu kararının PKK'ya silah verilmesi olarak değerlendirilip tartışılırken, YPG sözcüsü Redur Halil, Kürt internet sitelerinde yer alan açıklamasında "Resmi bir şekilde Beyaz Saray, YPG'yi silahlandırma kararı onaylandı. Geç olmakla birlikte önemli ve yerinde bir karardır" dedi. Bu kararın tarihi bir karar olduğunu söyleyen Redur Halil, şunları söyledi:155677

"Bu karar, DAEŞ'e karşı savaşan güçlerimize inanıldığının göstergesidir. Teröre karşı savaşımız 5.5 yıldır sürüyor. Bütün cephelerde başarılar elde ettik. Hem güçlerimizin başarısı hem de koalisyon güçleri ile koordineli bir şekilde elde ettiğimiz ciddi başarılar vardır. Amerika'nın belirlemiş olduğu başarılı güçler arasında YPG birinci sıradadır. Silahlandırılmama mevzusu şimdiye kadar bize güçlerimize karşı olan bir eksiklikti. İnanıyoruz bundan sonra önemli bir rol üstleneceğiz. Daha güçlü bir şekilde teröre karşı savaşacağız. DAEŞ'e karşı savaşanların silahlandırılması, önemli sonuçları beraberinde getirecektir. Güçlerimiz bu tarihi kararın önemine vurgu yapıyor. Güçlerimiz, Koalisyon güçlerinin desteği ile bu karanlık güçleri ortadan kaldıracak ve özgür bir Suriye'nin inşa edilmesi sürecinde aktif rol olacaktır.",155703 Münbiç'ten Tabka'ya askeri sevkiyat

DAEŞ'in Suriye'de merkez olarak kullandığı Rakka kentinin kuşatılması kapsamında Tabka kentinde koalisyon güçlerinin hava desteği ile sürdürülen operasyon devam ederken, ilçenin Hey Salis ve Hey Tani Mahalleleri de DAEŞ'ten temizlendiği belirtildi.

DAEŞ'in Tabka Barajı'nın bır kısmına sıkıştırıldığı ve çok şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtilirken, daha önce DAEŞ'ten geri alınan Münbiç kentinden çok sayıda silahlı gücün Fırat nehri üzerinden Tabka'ya sevk edildiği belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.