SON DAKİKA
Hava Durumu

"YPG Prag'da dernek statüsü altında faaliyete geçti"

Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Bigalı, PYD'nin Prag'da temsilcilik açmasına ilişkin, "YPG Avrupa ofisi, burada dernek statüsü altında faaliyete geçti. Görünüşte öyle bir kılıf uydurmuşlar" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2016 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2016 17:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"YPG Prag'da dernek statüsü altında faaliyete geçti"

Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, terör örgütü PKK'nın kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'ta ofis açmasını değerlendirerek, "YPG Avrupa ofisi, burada dernek statüsü altında faaliyete geçti. Görünüşte öyle bir kılıf uydurmuşlar" dedi.

Terör örgütü temsilcilerinin, Prag'ta temsilcilik açtıklarını açıklamalarından önce, eylül ayında Çek Cumhuriyeti'ne geldikleri ve savunma komitesi tarafından kabul edildikleri yönündeki haberleri değerlendiren Bigalı, Türkiye'nin bu konuda Çek makamları nezdinde her türlü girişimde bulunduğunu vurguladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre söz konusu girişimler karşısında örgütün kendi faaliyetlerini gizlemeye çalıştığına işaret eden Bigalı, "Fakat bu YPG Avrupa ofisi, burada dernek statüsü altında faaliyete geçti. Görünüşte öyle bir kılıf uydurmuşlar. Fakat biz YPG'nin bir ofisi olarak kabul ediyoruz. Biz gerekli girişimlerimizi yaptık." dedi.

"Türkiye için kabul edilebilir bir durum değil"

Örgütün dernek kılıfı altına gizlenmeye çalışmasına rağmen, Çek makamlarının Türkiye'nin girişimlerine kayıtsız kalmadığına dikkati çeken Bigalı, şunları kaydetti:"Çek makamları bize bunun bir dernek olduğunu, yasalara göre kurulduğunu, ve Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesinde yer almadığı cihetle, şu aşamada herhangi bir işlem yapamayacaklarını, ama resmi makamların takip ve gözlemi altında olacağını, yasa dışı işlere bulaşmaları halinde gereğinin yapılacağının teminatını verdiler. Böyle bir ofisin burada faaliyete geçmesi Türkiye için kabul edilebilir bir durum değil. Bunu defaatle de Çek makamlarının dikkatine getirdik."

Terör örgütü PKK'nın kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin Prag'ta ofis açtığını duyurması üzerine, Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, "Çek Cumhuriyeti, 'Suriye Kürdistanı' diye isimlendirilen bağımsız ve özerk yapıyı tanımıyor. Bunun neticesinde 'Suriye Kürdistan'ı isimli hiçbir siyasi temsilciliği de tanımıyoruz.'' ifadelerine yer vermişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.