SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunan milletvekili Kırım Tatar sürgününü akladı (VİDEO)

Haber Giriş Tarihi: 30.11.2012 12:16
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2012 12:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yunan milletvekili Kırım Tatar sürgününü akladı (VİDEO)
Kırım Parlamentosunun Yunan asıllı milletvekili Olga Kovitidi, genel kurul toplantısında totaliter rejimin Kırım'da yaptığı sürgünleri hak etmeyen halklar arasında Kırım Tatarlarını dahil etmedi.

Kırım Parlamentosu, 28 Kasımda yapılan toplantıda 2. Dünya Savaşı sırasında iki buçuk yıl içinde 10 binden fazla partizanın ve yakınlarının öldürüldüğü Nazi kampının bulunduğu Krasnıy Mak (Kızıl Gelencik) sovhozuna “tarihi önem taşıyan alan” statüsünün verilmesi konusu ele alındı. Konu görüşüldüğü sırada toplama kampı hakkında hazırlanmış bir belgesel gösterildi.

Kırım Parlamentosunun Kırım Tatar milletvekillerinden Refat Çubarov, yaptığı konuşmada “Belgesel, 'tarih, ondan ders almayanlara karşı acımasızdır” sözleriyle bitiyor. 20. yüzyıl Kırım’ın tarihi, tamamen kanayan bir yara. 1921 ve 1923 yıllarında, Kırım’da 80 bini Kırım Tatarı olmak üzere toplam 100 bin kişinin öldüğü açlık meydana geldi. 1927-28 yıllarında etnik kökene dayalı siyasi baskı başlamıştı. Bundan 75 yıl önce şu anda Şevçenko sinema salonunun bulunduğu binada bir gecede 2 saat içinde tüm Kırım Tatar aydınları öldürülmüştü. Öldürenler arasında Kırım Tatarlarının haricinde başkaları da var idi. 1941-1944 yılları arasında Aman Nazi işgali, 1944 yılında işgalden kurtuluş ve buna takiben sürgün gerçekleştirilmişti. Yaraların tedavi edilmesi gerekir. Bir organizmanın sağlıklı olması lazım, bunun için bir tarafı hatırlayıp başka tarafın olmadığı gibi tavır koymak doğru olmaz! Ben, böyle bir filmin, bizim dedelerimiz, babalarımızla ilgili gelişmeleri algılamamız için Kırım’ın tarihini genel olarak ele almasını isterdim.” dedi.

Çubarov, parlamento kürsüsünden polis, Ukrayna Milli Güvenlik Servisi (SBU) ve savcılığa, Kırım ve Sivastopol’de faaliyet gösteren Rusya yanlısı derneklerin koordinasyon kurulu başkanı Vladimir Tyunin’in “Hiç Kimse Unutulmadı! Hiçbir Şey Unutulmaz! 1941-1944 Satıcılığı Unutulmaz!” basın toplantısı ile ilgili soruşturma başlatma konusunda başvurdu. Tyunin, 27 Kasımda Kırım Tatarlarını hainlikle itham edip halkın cezalandırma çağrısında bulunmuştu.

Çubarov, “Son zamanlarda siyasette çok sayıda marjinal ortaya çıkmaya başladı. Onların arasında bazı eski Kırım milletvekilleri var. Bazı suçluların milliyetinden yola çıkarak koca toplulukları sorumlu tutmaya çalışıyorlar, milliyetlerinin ne olduğu önemli değil. Nazilere hizmet edenler arasında tüm halkların mensupları vardı, aralarından birisini seçip ortaya çıkarmak doğru olmaz.”

“Bir yıl sonra Kırım Tatar sürgününün 70. yıldönümü dolacak. Bu sürgünün her kurbanına saygı göstermek için kendi vatanında 50 yıl boyunca yaşayamayan bir halkın halinin ne olabileceğini hiç olmazsa bir saniye düşünmenizi rica ederim. Hepimizin aynı derecede tüm kurbanlara saygı göstermemizi, tüm halklara mensup suçlularından aynı derecede nefret etmenizi ve aynı derecede Kırım’ın geleceğini düşünmemizi isterdim.” dedi.

Çubarov’un konuşmasına cevap olarak konuşan Olga Kovitidi, “Çubarov’a karşı duyduğum tüm saygıya rağmen böyle bir filmden sonra böyle konuşmak doğru olmaz! Benim dedem Krasnıy Mak Sovhozunda işkence edilerek öldürüldü. Hainler konusuna gelince, Yunanlılar arasında hainler yoktu!”

“Bunu hak etmeyenler sürgün edildi, yani Yunanlılar, Bulgarlar, Ermeniler, Almanlar. Bazıları ise sürgün edilme sebebini biliyor. Biz, Yunanlılar, bunu hala daha bilmiyoruz. Yunanlılar arasında hain yoktu. Bazı şeyler var ki bunlar konusunda susmak daha iyidir.” dedi.

Parlamento, 79 oyla toplama kampının bulunduğu mevkiye yerel tarih anıtı statüsünü verdi.

Mavile Abkerimova, Osman Bayramaliyev

QHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.