SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunanistan Başbakanı Papandreu Batı Trakya'da

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2011 11:35
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2011 11:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yunanistan Başbakanı Papandreu Batı Trakya'da
GÜMÜLCİNE (A.A) - Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, "Atina hükümetinin, Batı Trakya'da geçmişe ait anlayışları ortadan kaldırarak, Müslüman Azınlığın aleyhine ayrımlar olmaması için mücadele ettiğini" söyledi.
     Doğu Makedonya-Trakya eyaleti yönetim kurulu tarafından düzenlenen bölgesel kalkınmayla ilgili bir toplantı nedeniyle Batı Trakya'yı ziyaret eden Papandreu, İskeçe bölgesinde Bulgaristan sınırı yakınlarındaki Türk köylerinden biri olan Demircik'e (Dimaryo) gitti.
     Demircik'te kendisini karşılayan İskeçe ve Rodop PASOK milletvekilleri Çetin Mandacı ve Ahmet Hacıosman'la birlikte köyün camisini ve okulunu ziyaret eden Papandreu, daha sonra köy kahvesinde vatandaşlarla bir süre sohbet etti.
     Papandreu, burada yaptığı konuşmada, "Hükümetin Müslüman Azınlığın sorunlarını çözmekte kararlı olduğunu" ifade ederek "Çok kültürlü bir bölge olan Trakya'da farklı din ve kökenden gelen Yunan vatandaşlarının uyum içerisinde birlikte yaşadıklarını ve gelecekle ilgili ortak bir vizyona sahip olduklarını" söyledi.
     "Batı Trakya'da, aslında Müslüman ve Hristiyanlara en çok eziyet eden şeyin bürokrasi olduğunu" ifade eden Papandreu, vatandaşların eğitim konusuyla ilgili şikayetleri üzerine, "hükümetin Azınlık için çok şey yaptığını ve yapmaya devam edeceğini" kaydetti.
     Papandreu, "Azınlığın tüm sorunlarını çözeceğiz. Selanik Özel Pedagoji Akademisi (SÖPA), eylül ayına kadar, Azınlık okulları öğretmenlerinin eğitim göreceği Selanik Aristotelyos Üniversitesi'ne bağlı bir fakülte konumuna yükseltilecek" dedi.
     Papandreu ayrıca, "hükümetin Azınlıkla ilgili hedefleri arasında Vakıflar ve Müftülük sorununun çözülmesi, Batı Trakya'da motorlu araç ehliyeti sınavlarının Türk dilinde de yapılması, yeni yerel yönetim yasası çerçevesinde kentlerde oluşturulan halka hizmet bürolarına Türkçe konuşan yeni elemanların alınması" gibi konuların da bulunduğunu belirtti.
     
     -GERİ KABUL ANLAŞMASI İKİ KOMŞU ÜLKENİN İŞBİRLİĞİNİN ÖRNEĞİ
     
     Yunanistan Başbakanı Papandreu, daha sonra katıldığı Gümülcine'deki bölgesel kalkınmayla ilgili toplantıda kaçak göçmen konusuna da değinerek, Türkiye ile AB arasında imzalanan anlaşmanın "İki komşu ülke arasındaki işbirliğinin bir örneği olduğunu" söyledi.
     Papandreu, "Bunun için uğraş verdiğini ve yıllar sonra böyle bir anlaşma sağlanmasından büyük mutluluk duyduğunu" ifade ederek, "Başbakan (Recep Tayyip) Erdoğan ile bu konuyu iki kez görüştüm. Bu, tüm zorluklara rağmen, komşu ülke ile yaptığımız işbirliğinin bir örneğidir. Bununla birlikte biz, bu konuların düzene konulmasının Türk vatandaşlarının vize konusunun serbestleştirilmesinin de görüşülmesi anlamına geleceğini söyledik ve bunu destekliyoruz. Türk vatandaşlarının Şengen bölgesine ve tabii ki Yunanistan'a da yasal ziyaretçi olarak, sorunla karşılaşmadan daha kolay gelebilmelerini destekliyoruz. Bunun, Yunanistan'ın turizmine olduğu kadar sanayiye ve ticarete de katkısı olacaktır" dedi.
     Yunanistan'ın, Meriç (Evros) bölgesinde kaçak göçmenlerin engellenmesi amacıyla inşa etmeyi planladığı "tel örgüden duvar" konusuna değinen Papandreu, "Sınırda bir set oluşturma düşüncesinin tüm sınır boyu ile ilgili olmadığını, sadece 12 km uzunluğundaki özel bir bölgeyi kapsadığını" söyledi.
     Papandreu şunları kaydetti:
     "Bunun (setin) soruna köklü bir çözüm getirmeyeceğini söyleyenlere katılıyorum. Kaçak göç konusunun tek taraflı kararlarla çözümlenecek bir sorun olmadığının bilincindeyim. Bu konuda bütün bir politika gerekmektedir. Bu konuda en önemli olan büyük krizlerin önlenmesidir. Göçün engellenmesi için önlemler alınmalı. AB bu konuda önemli bir faktördür"
     Bu arada, Başbakan Papandreu'nun konuşma yaptığı sırada, toplantının düzenlendiği otelin önünde toplanarak, hükümetin ekonomi politikasını protesto eden bir grup gösterici ile polis arasında arbede yaşandı.
     Toplantıya gelen resmi araçlara sloganlar eşliğinde taş ve yumurta atan göstericiler, polis tarafından göz yaşartıcı bomba atılarak dağıtıldı.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.