SON DAKİKA
Hava Durumu

Zirve'den terörle mücadelede kararlılık mesajı

İİT 13. Zirvesi'nin son gününde yayımlanan İstanbul Deklarasyonu'nda terörle mücadelede kararlılık mesajı verildi.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2016 13:29
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2016 13:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zirve'den terörle mücadelede kararlılık mesajı

Türkiye’nin dönem başkanlığını devraldığı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi'nde, üye ülkelerden 21 devlet başkanı, 6 hükümet başkanı, 9 başkan veya başbakan yardımcısı ve 12 bakan ile Kırım Tatarları, Suriye muhalefeti ve Arakanlı Müslümanlar ağırlandı.

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın(İİT) İstanbul'da düzenlenen 13. Zirvesi'nin sonunda gelecek 10 yıl için çeşitli alanlarda hedefler koyan "İİT-2025: Eylem Programı" belgesi, Filistin kararı ve nihai bildiri kabul edildi. Zirve sonunda ayrıca Türkiye tarafından İslam dünyasının karşı karşıya olduğu sorunlar ve bu sorunların çözümüne ilişkin yaklaşımları içeren "İstanbul Deklarasyonu" da yayımlandı.

Zirve’de terörle mücadelede kararlılık mesajı

Zirvenin son gününde yayımlanan İstanbul Deklarasyonu'nda, üye ülkelere yönelik terör tehdidine dikkat çekildi. DAEŞ, El Kaide, Boko Haram, Eş Şebab ve PKK/PYD/YPG terör örgütlerinin üye ülkelerde zemin bulmasına neden olan güç boşluğundan kaygı duyulduğu ifade edilen deklarasyonda, mümkün olan her yöntemle terörle mücadele etmekte kararlı olunduğu vurgulandı.

Deklarasyonda Batı ülkelerinde yükselen yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve Müslüman karşıtı ırkçılık hareketlerinin artmasından endişe edildiği kaydedilerek, çatışmalar sonucu evlerini terk eden milyonlarca Suriyeli mültecinin çektiği katlanılması mümkün olmayan acıdan endişe duyulduğu da belirtildi.

Uluslararası kamuoyuna baskı yapılması çağrısı

Filistin topraklarındaki İsrail işgali, yasa dışı yerleşimlerin artmasıyla uluslararası hukukun giderek artan şekilde ihlal edilmesi, Filistinlilerin evlerinin tahrip edilmesi, keyfi öldürmeler, tutuklamalar ve Gazze'deki abluka kınandığı Deklarasyon’da işgalcilerin Yahudileştirme girişimlerine ve Haremi Şerif'in kutsallığının ihlal edilmesine karşı Kudüs'ün İslami kimliğini korumak için her türlü tedbiri almak gerektiğinin altı çizildi. Deklarasyonda, Filistin'in uluslararası organizasyonlara üyeliğinin desteklenmesi ve devlet olarak tanınması için uluslararası kamuoyuna baskı yapılması çağrısında bulunuldu.

Baskıya maruz kalan ve hakları ihlal edilen Müslüman azınlıklarla dayanışma çağrısı

Deklarasyonda ayrıca İİT'nin Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı'nın amaç, prensipler ve girişimlerini hayata geçirme hedefine bağlılığının teyit edildiği bildirildi. İstanbul Deklarasyonu'nda ayrıca teşkilata üye olmayan ülkelerde baskıya maruz kalan ve hakları ihlal edilen Müslüman azınlıklarla dayanışma çağrısı yapılarak, Müslüman gençlerin toplumdaki rollerini güçlendirme, eğitim ve istihdam olanaklarını iyileştirme çabalarının teşvik edilmesi gerektiğinin altı çizildi. İslam ülkelerinin kalkınmasında kadınların oynadığı role de değinilerek, kadınların toplumsal yaşama katkılarının önemine vurgu yapıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.