SON DAKİKA
Hava Durumu

"Zulmün yeni sürümü yeni Çar Putin iktidarında zuhur etti"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Kırım Tatar Türkü Ruhsar Demirel, Kırım Tatar sürgününün 72. yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Kırım Tatar Türk halkı, gelecek günlerde kendisine ait olanı yeniden fethetmesini de bilecektir” diye belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2016 14:29
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2016 14:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Zulmün yeni sürümü yeni Çar Putin iktidarında zuhur etti"

Genel Başkan yardımcısı Ruhsar Demirel,  Kırım Tatar sürgününün 72. yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada,  Kırım Tatar Türklerinin erkek, kadın, çocuk, yaşlı ayrımı gözetmeksizin, "Kızıl Çar Stalin"in emriyle 72 yıl önce sürgüne gönderildiklerini, "İnsanlık dışı yöntemlerle, kurbanlık hayvanlar gibi tren vagonlarına doldurulan Kırım Türklerinin farklı bölgelere sürgün edildiğini, yarım milyon insandan neredeyse, yarısının da yollarda şehit düştüğünü" hatırlatarak,  "Zulmün yeni sürümü 2014'ün Mart ayında eski KGB şefi yeni Çar Putin'in iktidarında zuhur etmiştir” dedi.

Demirel açıklamasında “Putin sayısız Kırım Türkünü kitlesel göçe yani sürgüne mahkum etmiş,  Kırım Türklerini bir kez daha vatansız bırakmaya teşebbüs etmiştir” diye kaydederek Rusya'nın,  Kırım'ı yasa dışı ilhakını müteakip, bölgede birçok faili meçhul, keyfi şiddet ve hukuksuz tutuklama vakasının yaşandığını vurguladı.

"Kırım'da,  Ukrayna'da ve Suriye'de bölgesel jandarma rolünü oynamaya yeltenen Putin, tarihten dersler çıkarmalıdır"

MHP olarak tespit edilmiş pek çok vakada gerek hükümet nezdinde gerekse de uluslararası platformlarda üstlerine düşeni yerine getirdiklerini dile getiren Demirel, "Müdahil olduğu her coğrafyada zulüm, kan ve işkenceyi temel bir yöntem sayan Rusya'nın gereken cevabı alacağını" savunarak açıklamasına şöyle devam etti: "Kırım'da,  Ukrayna'da ve Suriye'de bölgesel jandarma rolünü oynamaya yeltenen Putin tarihten dersler çıkarmalıdır. Çarlık hayalleriyle yanıp tutuşan Rusya, her imparatorluğun sonunun kaçınılmaz toprak kaybı olduğu gerçeğini kendine hatırlatmalıdır. 1944'te nüfusu yarı yarıya düşen bir millet, geçen yıllar içinde milli şuuru ve imanı sayesinde eski gücünün de üstüne çıkabilmiştir. 2014'te yeniden zorbalığa uğrayan Kırım Tatar Türk halkı, gelecek günlerde kendisine ait olanı yeniden fethetmesini de bilecektir."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.