SON DAKİKA
Hava Durumu

5. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu Başladı

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2012 09:33
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2012 09:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
5. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu Başladı
5. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu 19-22 Aralık 2012 tarihlerinde Pamukkale Üniversitesinde gerçekleştiriliyor. T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, TİKA, Türk Dil Kurumu, Yunus Emre Enstitüsü, Denizli Valiliği ve Denizli Belediyesi ortaklığında gerçekleşen sempozyuma çeşitli üniversitelerden akademisyen katılıyor.

Sempozyumda incelenen sunum başlıkları; yazılı, sözlü ve görsel iletişim aracı olarak Türk dili, Türk dili haritasının tarihî ve güncel özellikleri, tarihî ve çağdaş Türk dili araştırmaları, edebiyat dili olarak Türkçe, köken bilgisi araştırmaları, ağız araştırmaları, sözlükbilimi araştırmaları, Türk dilinde terim araştırmaları, yabancı dil olarak Türkçenin öğretimi, çeviri dili olarak Türk dili, dünyadaki Türkoloji merkezleri ve çalışmaları, Türkçenin eğitimi ve öğretimi, disiplinlerarasılık ve Türk dili ve Türk dili araştırmalarında yöntem sorunlarına yöneliktir.

Sempozyum Kırım ve Kırım Tatarlar ile ilgili olarak Azerbaycan, Kırım ve Türkiye’den akademisyenler çeşitli bildiri sunumları 20-21 Aralık 2012 tarihlerinde yapacaktır. Sunulacak bildiriler;

Doç. Dr. Galibe HACIYEVA (Nahcivan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan): “XX. Yüzyıl Türkoloji Tarihinde Bekir Çobanzade Merhelesi”

Doç.Dr. Lemara SELENDİLİ (Tavriya Üniversitesi, Kırım): “Kırım Tatar Metninin Düzeni: Morfoloji, Sentaks, Semantik Etiketleme”

Okt. Banu Sıtkı (ODTÜ, Türkiye) "Diplomasi Dili Olarak Türkçe: Kırım Hanlığı Diplomatik Yarlıkları"

Yrd.Doç.Dr. Nariye Seydametova(Kırım Mühendislik ve Pedagoyi Üniversitesi, Kırım): “Eski Türkçe İle Kırım Tatar Türkçesindeki Yapım Ekleri Üzerine”

Doç.Dr. Emine Ganiyeva (Kırım Mühendislik ve Pedagoyi Üniversitesi, Kırım): “XIX –XX Yüzyıllarında Kırımtatar Sözlükleri”

Doç.Dr. Gülnara Acımambetova (Kırım Mühendislik ve Pedagoyi Üniversitesi, Kırım): “Kırım Tatarca Ve Türkiye Türkçesinde Mürekkep Kelimelerin Kullanımı”

Doç.Dr. Zekiye Mamutova (Kırım Mühendislik ve Pedagoyi Üniversitesi, Kırım): “Eşref Şemi-Zadenin «Aslıhan » Poemasının Üslübiy Özellikleri”

Sempozyum programı için: http://dunyadiliturkce2012.pau.edu.tr/wp-content/uploads/26_11_2012_PROGRAM_site_icin.pdf
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.