SON DAKİKA
Hava Durumu

Afrin'de DEAŞ'lıları bırakan terör örgütü sivilleri alıkoyuyor

Terör örgütü PYD/PKK’nın, TSK ve ÖSO'ya karşı savaştırmak üzere DEAŞ'lıları serbest bıraktığı Afrin'de binden fazla masum sivili hapishanelerde tuttuğu bildirildi

Haber Giriş Tarihi: 31.01.2018 11:37
Haber Güncellenme Tarihi: 31.01.2018 11:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Afrin'de DEAŞ'lıları bırakan terör örgütü sivilleri alıkoyuyor

Terör örgütü PYD/PKK'nın Suriye-Türkiye sınırındaki Afrin'de hapsettiği binden fazla masum sivil, özgürlüklerine kavuşacağı günü bekliyor. 

Anadolu Ajansı’nın bugün 31 Ocak’taki güvenilir yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre, PYD/PKK, bölgede siyasi muhalif olarak bilinen Kürt ve Araplar ile çatışmalardan kaçarken bölgede alıkonulan çok sayıda sivilin özgürlüklerinden alıkoyuyor.

Terör örgütü, masum sivilleri, Afrin’in Raco ve Cinderes beldelerindeki hapishanelerinin yanı sıra yer altına gizlenmiş hücre benzeri yerlerde tutuyor.

Herhangi bir gerekçe gösterilmeden hapishanelerde tutulan sivillerin sayısının bin 100 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Çok sayıda sivil, terör örgütü tarafından ağır işkencelere varan kötü muameleye maruz kalıyor.

İşkencelerin en ağırı Kürt muhaliflere

Kaynaklar, örgütün hapishanelerinde, Humus, İdlib, Halep illerinin yanı sıra Afrin bölgesinden de çok sayıda örgüt muhalifi Kürt ve Arap bulunduğunu belirtti.

Terör örgütünün, alıkonulanların bir kısmına, onları ömür boyu hapse "mahkum ettiğini" söylediği aktarıldı.

Örgüt, hapishanelerde en ağır işkencelerini ise Kürt muhaliflere uyguluyor. 

Girişimler sonuçsuz

Suriyeli muhalif dernek ve grupların, sivillerin serbest bırakılması için şu ana kadar yaptığı girişimler ise sonuçsuz kaldı.

Suriye'de insani diplomasi çalışmaları yürüten avukat Fehid Musa, yaptığı açıklamada, geçen nisandan beri örgütle görüşmeler yürüttüklerini ancak PYD/PKK'nın alıkoymalar için herhangi bir gerekçe sunmadığını söyledi.

Musa, örgütün elinde binden fazla masum sivilin bulunduğunu doğrularken, konuya ilişkin detayların yer aldığı bir dosyayı, Birleşmiş Milletler bünyesindeki örgütler, Kazakistan'ın başkenti Astana'daki görüşmelere katılan heyetlerle sivil toplum kuruluşlarına sunduklarını ifade etti.

Terör örgütü PYD/PKK, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı nedeniyle hapishanelerde tuttuğu DEAŞ'lı teröristleri, TSK ve Özgür Suriye Ordusu'na karşı savaşmaları şartıyla serbest bırakmıştı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.