SON DAKİKA
Hava Durumu

Bosna'da Rusya destekli Sırp milisler toplanıyor

Bosna-Hersek'in özerk bölgesi Sırp Cumhuriyeti'nde Sırp milislerin silahlandığı ifade edildi.

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2018 10:28
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2018 10:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bosna'da Rusya destekli Sırp milisler toplanıyor

Sırp Cumhuriyeti'nin lideri Dodik'in oluşturduğu milis grubun liderlerinin  Rusya'da askeri eğitim aldığı öğrenildi.

Bosna-Hersek’in özerk parçası Sırp Cumhuriyeti’nde ‘Sırp Onuru’ adlı bir milis grubun kurulduğu ve grubun başında da Rusya’da eğitim almış paramiliterler olduğu iddia edildi. Bosna gazetesi Zurnal’ın 16 Ocak tarihli haberine göre milis gücü oluşturan isim de Sırp Cumhuriyeti’nin milliyetçi lideri Milorad Dodik.

Dodik’in bu grubu muhaliflere karşı oluşturduğunu yazan haber sitesi Zurnal, sızan belgelerden birine dayanarak grubun amacının “muhalifler yetkililerin çalışmasını engellemek isterse müdahale etmek” olduğunu da iddia etti. Zurnal sitesi, Dodik’in milislerle fotoğraflarını da yayınladı. Milislerin silahlarıyla üniformalı şekilde göründüğü fotoğraflar da haberde yer aldı.

Putin’e hayranlık

Milis liderlerin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e de hayranlık duyduğu açıklandı. Buna göre Bojan Stojkoviç, Instagram’da Putin’in bir fotoğrafının altına “Böyle bir başkan için ölmeye değer” diye yazmış. Stojkoviç, Dodik’in fotoğrafının atlına da “Kimse bize zarar veremez. Kaderden daha güçlüyüz” diye yorum yapmış. Zurnal sitesi, Stojkoviç’in Rus bir generalden madalya aldığını gösteren fotoğraflar da yayınladı. Bosna Hersek’in Güvenlik Bakanı Dragan Mektiç, istihbarat servislerinin bu milis gücün varlığından ve faaliyetlerinden haberdar olduğunu söyledi. Mektiç, yetkililerin bu durumla ilgili savcılığa müracaat etmek için bir rapor hazırladığını da belirtirken, daha fazla bilgi vermekten kaçındı.

Rusya’nın NATO’ya karşı hamlesi

El Cezire İngilizce, haberi Bosna medyasına dayanarak verirken, Rusya’nın Bosna-Hersek’in NATO’ya katılmasını önlemek için özerk Sırp Cumhuriyeti üzerinden ülkeye müdahil olmaya çalıştığını yazdı. Buna göre Balkan coğrafyasındaki ülkelerden Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan ve Slovenya, NATO üyesi ülkeler.

Henüz NATO’ya katılmamış olanlar ise Makedonya, Bosna, Kosova ve Sırbistan. Sırbistan yönetimi, NATO’ya katılmak istemediğini açıkça gösterdi. Diğer üç ülkeden Karadağ, geçtiğimiz yılın Haziran ayında NATO üyesi oldu ve böylece Rusya’nın Adriyatik Denizi’nde bir donanma üssüne sahip olma umudu kalmadı.

Karadağ’da darbe

Karadağ’da 2016 yılının ekim ayında güvenlik güçleri, Batı yanlısı hükümete karşı darbe girişiminde bulundukları iddiasıyla aralarında NATO karşıtı isimlerin olduğu kişileri tutuklamıştı. Bunun arkasında Karadağ’ın NATO sürecinin bitirmek isteyen Rusya’nın olduğu yorumları yapılmıştı.

Kaynak: Hürriyet

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.