SON DAKİKA
Hava Durumu

Genelkurmay: "Zeytin Dalı Harekatı'nda 484 terörist etkisizleştirildi"

Devam eden operasyonda PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait 42 hedefin imha edildiği belirtilirken, 27 Ocak günü içerisinde 53 teröristin de etkisiz hale getirildiği aktarıldı.

Haber Giriş Tarihi: 28.01.2018 09:54
Haber Güncellenme Tarihi: 28.01.2018 10:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Genelkurmay: "Zeytin Dalı Harekatı'nda 484 terörist etkisizleştirildi"

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başta Afrin olmak üzere Suriye'nin kuzeyindeki terör yuvalarını ortadan kaldırmak için Özgür Suriye Ordusu ile beraber yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı bugün, 28 Ocak'ta dokuzuncu gününe girerken, Genelkurmay Başkanlığı tarafından bir açıklama yapıldı.

Devam eden operasyonda PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait hedeflerin başarıyla imha edildiği belirtilirken, 27 Ocak günü içerisinde 53 teröristin de etkisiz hale getirildiği aktarıldı. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında toplamda etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 484 oldu. 

Açıklamanın tam metni şöyle:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Hava Kuvvetleri tarafından gece süresince gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan hedefler imha edilmiştir. Harekâta katılan 7 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

“Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre gece süresince 37 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 484 olmuştur.

“Zeytin Dalı Harekâtı” planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.