SON DAKİKA
Hava Durumu

Gürcistan’da Ukrayna’nın katılımıyla askeri tatbikat başladı

Ukrayna, Gürcistan’da düzenlenen Agile Spirit 2017 adlı çok uluslu askeri tatbikata katılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2017 10:57
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2017 10:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gürcistan’da Ukrayna’nın katılımıyla askeri tatbikat başladı

Gürcistan’da 3 Eylül tarihinde Agile Spirit 2017 adlı çok uluslu askeri tatbikat başladı. 
 
Gürcistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, tatbikata ABD, Bulgaristan, Romanya, Ermenistan, Letonya ve Ukrayna’dan gelen askerler katılıyor. 
 
Tatbikata katılmak üzere Gürcistan’a ABD’nin Abrams 1 tankları ve LAV zırhlı araçları getirildi. askeri araçların Orfolo poligonuna götürüleceği bekleniyor.
 
Askeri tatbikatın esas amacının NATO hızlı tepki güçleri çerçevesinde ortak operasyonlara hazırlığa ulaşma olduğu belirtildi.
 
Akhaltsikhe kentine yakın Orfolo Askeri Poligonu'nda düzenlenen tatbikat 11 Eylül tarihine kadar devam edecek. 158935Bilindiği gibi Batı-2017 Rusya ve Belarus’un ortak askeri tatbikatı 14-20 Eylül tarihlerinde Belarus’ta gerçekleştirilecek. Askeri tatbikata 13 bin askerin katılacağı bildiriliyor.
 
Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmayı Başkanı Viktor Mujenko, Rusya ve Belarus’un düzenlediği Batı-2017 tatbikatının Ukrayna'nın yanı sıra Baltık ülkeleri ve Polonya başta olmak üzere NATO üye ülkelerine baskı yapma çabası olduğu fikrini paylaşmıştı.
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Rusya ile Belarus’un düzenlediği ortak “Batı-2017” askeri tatbikatını yakından takip edeceğini ifade etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.