SON DAKİKA
Hava Durumu

İngiliz ordusu: “Rusya güvenliğimizi tehdit ediyor”

İngiltere Genelkurmay Başkanı Sir Nick Carter, hükümetin savunma alanına ayırdığı bütçe kısıtlamasını eleştirerek, Rus ordusunun gerisinde kaldıklarını ve kendileri için Rusya'nın ciddi bir tehdit olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2018 13:08
Haber Güncellenme Tarihi: 23.01.2018 13:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İngiliz ordusu: “Rusya güvenliğimizi tehdit ediyor”

Royal United Services Enstitüsü'de bugün 23 Ocak’ta, konuşma yapan İngiliz komutan Carter, İngiltere'nin askeri harcamaları kısıtlamasını eleştirerek, Suriye savaşında Rus ordusunun hem savaş deneyimi geçirdiğini hem de uzun menzilli füze denemeleri yaptığını paylaştı.

Habertürk’ün haberine göre, Carter, "Eğer yakında onlarla kendimizi aynı seviyeye getirmezsek, İngilitere'nin önleyici saldırı ve tehditlere cevap verme kabiliyeti erozyona uğrayacak" ifadesini kullandı. Carter, Rusya'nın beklenenden daha kısa sürede düşmanlıklar üretebileceğini vurgulayarak, NATO anlaşmasının beşinci maddesini etkisiz hale getirme çabası içinde olduklarını, bunun da kendi savunma ve güvenliklerini tehdit ettiğini kaydetti.

İngiltere Genelkurmay Başkanı, "Bizim jenerasyonumuz Soğuk Savaş bitiminden beri seçilerek girilen savaşlara alıştı. Ama Rusya ile çatışma konusunda bir seçim hakkımız olmayabilir. Rus devrimci Lev Troçki'nin "Siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz ama savaş sizinle ilgilenir" sözünü hatırlamaları gerektiğini söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.