SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler yeni bir tatbikat planlıyor

Silah Arkadaşlığı-2017 askeri tatbikatına Rusya ve askeri ortaklığı olan 5 BDT devleti katılacak.

Haber Giriş Tarihi: 30.08.2017 09:06
Haber Güncellenme Tarihi: 30.08.2017 10:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler yeni bir tatbikat planlıyor

Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden iki binden fazla askerin, 4-8 Eylül tarihileri arasında Rusya’nın Astrahan bölgesindeki Aşuluk poligonunda düzenlenecek Silah Arkadaşlığı-2017 askeri tatbikatına katılacağı bildirildi. 
 
Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Silah Arkadaşlığı-2017 ortak tatbikata Rusya yanı sıra Belarus, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Ermenistan olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu’nun 5 ülkesinin silahlı kuvvetlerinin hava savunma birlikleri katılacak. Ortak BDT hava savunma sisteminin diğer katılımcıları tatbikata gözlemci olarak katılacak” denildi.
 
Tatbikata hazırlık çerçevesinde Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi’ndeki Hava Kuvvetleri ve Hava Savunması birlikleri alarma geçirildiği ifade eden açıklamada, havacılık birliklerinin Astrahan bölgesindeki Aşuluk poligonuna sefer yapmaya hazırlandığı, füze ve radyo teknik birliklerin hava ve demiryolu araçlarıyla bölgeye sevk edileceği belirtildi. 158801Rusya Savunma Bakanlığı, “BDT hava savunma sistemi katılımcılarının ortak tatbikatına toplam olarak 2 binden fazla asker ve S-400 Triumf, S-300 Favorit füze sistemleri, Pantsir-S kompleksleri ve Tu-22M3 bombardımanları dahil 200’den fazla askeri ve özel araç katılacak” diye ileri sürdü.
 
Ayrıca tatbikat esnasında MiG-29, Su-27 ve Su-30 avcı uçakları, Su-24 bombardımanları, Su-25 saldırı uçakları, Su-34 çok amaçlı hava kompleksleri, Mig-31 önleme uçakları, Mi-8SMTŞ helikopterleri ve diğer askeri araçların kullanılacağı savunuldu.
 
28 Ağustos tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ve Rusya’nın güneyinde savaşa hazırlık durumunun ani denetimi dolayısıyla tüm hava üsleri ve hava savunma tesisleri alarma geçirildiği bildirilmişti. Kırım’da, 28 Ağustos tarihinde, Karadeniz Filosu hücum güçlerinin taktik tatbikatı başladı. Tatbikat çerçevesinde “Utyos” füze kompleksinden seyir füzesi atışı gerçekleştirildi.
 
Ayrıca Belarus’ta 14-20 Eylül tarihlerinde Batı-2017 tatbikatı Rusya ve Belarus’un ortak askeri tatbikatı gerçekleştirilecek. Askeri tatbikata 13 bin askerin katılacağı bildiriliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.