SON DAKİKA
Hava Durumu

"İstikamet Kızıl Elma"

Afrin'deki şanlı Türk askerinden operasyon mesajı...

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2018 10:42
Haber Güncellenme Tarihi: 22.01.2018 10:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"İstikamet Kızıl Elma"

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PKK'nın Suriye kanadı YPG'yi Afrin'den temizlemek için 20 Ocak Cumartesi günü Zeytin Dalı Harekatı'na başladı.

Operasyona giderken bir muhabirin "İstikamet neresi?" sorusuna "Kızıl Elma" diye cevap veren komutanın videosu sosyal medyada en çok paylaşılan görüntülerden biri oldu.

"Ailenize buradan ne söylemek istersiniz?" sorusuna ise "Bizi beklemesinler" diye cevap veren Türk askeri, herkesi duygulandırdı.

İşte o görüntüler:

 

KIZIL ELMA NEDİR?

Kızıl Elma, Türk mitolojisinde Türkler ve de özellikle Oğuz Türkleri için üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştığı oranda cazibesi artan ülküler veya düşleri simgeleyen bir ifadedir.

Türk milliyetçiliğinin önemli sembollerinden birisi olan Kızıl Elma imgesi, Türk devletleri için bir hedefi ve amacı simgeler. Ulaşılması gereken bir yeri, fethedilmesi gereken bir beldeyi ifade ettiği gibi kimi zaman bir devlet kurma idealini, kimi zaman cihan hakimiyeti idealini, kimi zaman da Türk birliği idealini ifade etmiştir.

Kızıl Elma imgesinin tam olarak ne zaman, nerede ve nasıl ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte yaygın anlayış, Osmanlı ile birlikte tarihe ve edebiyata mal olduğu, Osmanlılar döneminde özellikle Batı memleketlerine doğru yürütülen cihadın bir sembolü olduğu yönündedir. Kızıl Elma ülküsü özellikle yeniçeriler arasında yaygınlaştırılmış ve onların savaşma azmini yüksek tutmak için kullanılmış; Ziya Gökalp, bu imgeyi Turan Ülküsü ile birleştirerek ona yeni bir anlam kazandırmıştır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.