SON DAKİKA
Hava Durumu

İsviçre'den Suriye'ye 5 ton yasaklı kimyasal madde ihraç edildiği ortaya çıktı

İsviçre'de bir şirketin sarin gazı yapımında kullanılabilen 5 ton izopropanolü resmi makamların izniyle Suriye'ye ihraç ettiği ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2018 19:29
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2018 19:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İsviçre'den Suriye'ye 5 ton yasaklı kimyasal madde ihraç edildiği ortaya çıktı

İsviçre'de bir şirketin sarin gazı yapımında kullanılabilen 5 ton izopropanolü resmi makamların izniyle Suriye'ye ihraç ettiği ortaya çıktı.

İsviçre Devlet Televizyonu'nun (RTS) verdiği habere göre, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) Suriye'nin 133 ton izopropanolü imha ettiğini bildirmesinden 6 ay sonra Mayıs 2014'te, İsviçreli bir şirketin kimyasal silah yapımında kullanılabilecek yasaklı kimyasal madde ihraç ettiği ortaya çıktı.

Haberde, sarin gazı yapımında kullanılabilen 5 ton izopropanol ihracının hiçbir yasal engele takılmadan gerçekleştiği vurgulandı.
 

İDDİA DOĞRULANDI

İsviçre Devlet Ekonomi Sekreterliğinden (SECO) RTS'ye yapılan açıklamada, Suriye'ye mevzubahis yasaklı maddenin ihraç edildiği doğrulandı.

SECO açıklamasında, Suriyeli alıcının "özel bir ilaç firması" olduğu ve firmanın "o zaman da şimdi de Suriye rejimiyle bir bağlantısının olduğuna dair bir işaret görülmediği" belirtildi.

 

YASAL BİR ENGEL OLMADIĞI SAVUNULDU

İsviçre'nin Avrupa ülkelerinin Suriye'ye karşı uyguladığı yaptırımlara uyduğu belirtilen açıklamada, 2014'te izopropanol maddesinin ihracının önünde yasal bir engel olmadığı belirtildi

Açıklamada, aynı kimyasal maddenin bugün Suriye'ye ihraç edilmesinin ise rejimin yaptığı kimyasal saldırılardan dolayı mümkün olamayacağı kaydedildi.

Öte yandan, İsviçre Senatosu Güvenlik Politikası Komisyonu'nun da yasaklı kimyasal madde ihracının tüm yönleriyle aydınlatılması için çağrıda bulunduğu öğrenildi.


BELÇİKA ŞİRKETLERİNE SUÇ DUYURUSU

Geçen hafta Belçika'da üç şirketin, gerekli izinleri almadan Suriye'ye kimyasal silah yapımında kullanılabilecek yasaklı kimyasal madde ihraç ettiği öne sürüldü. Belçika'nın önde gelen Knack dergisinin haberine göre, Belçika gümrük yetkilileri üç şirket hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Derginin haberinde, 2014-2016 yıllarında üç Flaman şirketin izin almadan Suriye'ye 24 kez kimyasal madde sevkiyatı yaptığı ileri sürülmüştü. Bu sevkiyatlarda sarin gazı yapımında kullanılabilen izopropanolun da bulunduğu savunulan haberde, toplamda Belçika'dan Suriye'ye 168 ton izopropanol, 219 ton aseton, 77 ton metanol ve 21 ton diklorometan ihraç edildiği kaydedilmişti.

Doğu Guta'nın Duma ilçesindeki sivil yerleşimlere 7 Nisan'da düzenlenen kimyasal silah saldırısında 78 kişi yaşamını yitirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.