SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım, Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresine Ev Sahpliği yaptı

Haber Giriş Tarihi: 31.08.2012 14:28
Haber Güncellenme Tarihi: 31.08.2012 14:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım, Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresine Ev Sahpliği yaptı
Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi, 29 – 31 Ağustos tarihleri arasında 10. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Kongresine ev sahipliği yaptı.
Bu yıl kongreye Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tataristan’dan yaklaşık 200 misafir bilim adamı katıldı.

Kongre Koordinatörü Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can,
“Bu şekilde her yıl Türk Dünyasının bir ülkesinde, bir şehrinde bu kongrelerimizi yaparak oradaki kardeşlerimizle, dostlarımızla, akrabalarımızla buluşmuş ve görüşmüş oluyoruz. Sorunlarımızı tartışıyoruz. Düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Zira, Gaspıralı İsmail Bey’in de ifade ettiği gibi, Dilde, Fikirde, İşte Birlik bizim sloganımız, ama sadece slogan olarak kalmasını istemiyoruz, biz bunu hayata tatbik etmek, hayata geçirmek istiyoruz.”dedi.
Kongrenin organizatörlüğünü ev sahibi olarak Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi, Türkiye'den Sakarya Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Azerbaycan'dan Devlet İktisat Üniversitesi (Bakü), Kazakistan'dan Kızılorda Korkut Ata Devlet Üniversitesi ve Kırgızistan'dan İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi (Calalabat) yaptı.

3 günlük kongrenin ilk iki gününde Türk Dünyasının eğitim, kültür alanındaki sorunları ile sosyal sorunları müzakere edildi. Üçüncü gününde ise katılımcılar için Kırım’ın tarihi yerlerine gezi yapıldı.
 
Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recai Coşkun, “Kırım bizim için tabii çok daha farklı anlamları da olan bir yer. Hem tarihimizde çok önemli bir yer. Hem de Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda, Kırımlı aydınların, başta Gaspıralı İsmail olmak üzere, çok önemli bir yeri var. Gaspıralı İsmail’in düşünceleri aynı zamanda Ziya Gökalp’i etkilemiştir. Ziya Gökalp’in düşünceleri de Mustafa Kemal’i etkilemiştir ve bu ekibin düşünceleri sayesinde de Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Aynı zamanda, bunu da eklemek gerekiyor tabii, Gaspıralı İsmail’in açtığı Usul-i Cedid mektepleri sayesinde, sadece Türkiye’de veya Kırım’da değil aynı zamanda Azerbaycan’da, Özbekistan’da, Kazakistan’da büyük edebiyatçılar, büyük ilim adamları yetişmiştir ve onların düşünceleri bugün Türk Dünyasının tamamını etkilemektedir. Bundan dolayı da Ona rahmetler diliyorum, Onun yolundan giden bütün insanlara da saygı ve selamlarımı iletiyorum. “diye konuştu.

Kongrenin organizasyonuna değerli katkılarda bulunan kişilere günün hatırası olarak plaketler verildi.

Susana Üseynova, Ayder İslâmov


QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.