SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'da askerlere "selfie" yasağı

Rusya Savunma Bakanlığı'nın, profesyonel askerlerin ve sahadaki diğer güvenlik güçlerinin sosyal medyada paylaşım yapmasını yasaklayan bir yasa tasarısı hazırladığı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 05.10.2017 22:39
Haber Güncellenme Tarihi: 05.10.2017 22:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'da askerlere "selfie" yasağı

Rusya Savunma Bakanlığı'nın, profesyonel askerlerin ve sahadaki diğer güvenlik güçlerinin sosyal medyada paylaşım yapmasını yasaklayan bir yasa tasarısı hazırladığı bildirildi. Yasa tasarısında, internete yüklenen fotoğraf, video ve diğer materyallerin, düşman için faydalı olabilecek şekilde askeri detayları ortaya çıkarabileceği belirtildi. Ayrıca, otomatik konum belirlemenin bir askeri birliğin konuşlandırıldığı yeri açıkça gösterebileceği aktarıldı.

Öte yandan söz konusu yasa tasarısının sadece sözleşmeli askerleri kapsayacağı, zorunlu askerlik görevini ifa edenlerin tasarıya dahil olmadığı kaydedildi. Daha önce Rus askerlerinin yaptığı sosyal medya paylaşımları, Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçı teröristlerin işgali altındaki bölgelerde ve Suriye'de bulunan Rus askeri varlığının açıkça ortaya çıkmasına neden olmuştu.

Örneğin, 2014 yılı Temmuz ayında BBC Ukraince Servisi'nden Myroslava Petsa, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı teröristlere teslim etmek üzere Grad roketleri taşıdığını gururla söyleyen bir Rus askerinin bildirimini Twitter'daki hesabı üzerinden paylaşmıştı.

Rusya'nın Mart 2014'te yasa dışı olarak Kırım'ı işgal etmesinin ardından, Ukrayna'nın doğusunda bulunan Luhansk ve Donetsk bölgelerini Rusya destekli ayrılıkçı teröristler ele geçirmişti. Ukrayna ve Batılı hükümetlerin çabaları sayesinde, Rusya'nın söz konusu bölgelerdeki ayrılıkçı teröristlere ağır silah yardımı ve askeri birlik takviyesi yaptığı açıkça ortaya çıkmıştı. Kremlin ise tüm somut delillere rağmen, sadece bazı Rus "gönüllülerin" ayrılıkçı teröristlere destek olduğu fakat herhangi bir düzenli birlik gönderilmediği şeklindeki inkâr politikasına devam ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.